Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

8.5.2019 | Spektrum

Úmrtia a zmiznutia sú na Zemi na dennom poriadku. Len málo sa ich stane za strašidelných okolností, ktoré pripomínajú skôr scenár hororového filmu než realitu. Jedným z takýchto prípadov je aj zmiznutie Elisy Lam.

Elisa Lam mala v čase zmiznutia 21 rokov. Bola rodenou Kanaďankou, študovala na univerzite vo Vancouveri a v januári 2013 sa sama vydala na cestu po západnom pobreží USA.

FAKTY X: Jedna z najväčších záhad kriminalistiky: Prípad Isdalskej ženy

Jej prvou zástavkou bolo San Diego. Navštívila miestnu zoo a so zážitkami sa podelila na svojom blogu. 26. januára zavítala do Los Angelels a ubytovala sa v hoteli Cecil. V meste strávila päť dní a jej ďalšou zastávkou malo byť mesto Santa Cruz. 1. februára mala Los Angeles opustiť a ako každý deň zavolať rodičom, aby si boli istí, že ich dcéra je v bezpečí. V prvý februárový deň sa im ale Elisa neozvala, a tak kontaktovali losangelskú políciu.

Bizarné video
Hotelový personál policajtom tvrdil, že žena bola v deň zmiznutia sama. Živú ju naposledy videl majiteľ neďalekého kníhkupectva, ktorý Elisu opísal ako komunikatívnu a veľmi priateľskú.Polícia hotel prehľadala aj s pomocou stopovacích psov, ale márne. Dokonca nenašli žiadnu stopu zločinu. Až 6. februára muži zákona v susedstve hotela vylepili plagáty s Elisinou fotkou a žiadali o akékoľvek informácie spojené s jej osobou. Žiadne však nedostali.

16. februára zverejnila polícia video z bezpečnostnej kamery. Zábery pochádzali z dňa, keď Kanaďanka zmizla, a boli znepokojivé. Zachytávali Elisu v hotelovom výťahu a jej správanie bolo bizarné. Najprv sa skrývala v kúte, stláčala viacero tlačidiel, potom výrazne gestikulovala a dokonca tancovala na chodbe pred výťahom. Napokon z výťahu vystúpila. Predtým, než video skončilo, sa ešte dvere na výťahu niekoľkokrát otvorili a zavreli. Video nájdete pod článkom.

FAKTY X: Greenbierský duch: Prízrak, ktorý usvedčil muža z vraždy

Po zverejnení videa sa o prípad zmiznutej ženy začali vo veľkom zaujímať médiá. Zistilo sa, že v hoteli Cecil sa počas jeho existencie odohralo niekoľko vrážd a samovrážd. Teórie o bizarnom správaní mladej študentky sa rojili ako huby po daždi. Hovorilo sa o tom, že bola pod vplyvom drog, alebo že mala psychickú poruchu. A našli sa aj ľudia, ktorí hovorili o posadnutí démonom.

Telo sa našlo
Niekoľko dní po zverejnení videa sa hoteloví hostia začali sťažovať na zvláštnu chuť a farbu vody, ktorá im tiekla z kohútikov. Zamestnanci sa teda rozhodli zistiť príčinu tohto javu a našli ju v nádržiach na vodu na streche hotela. V jednej z nich bolo nahé telo Elisy Lamovej. Vedľa nej plávalo oblečenie a ďalšie z jej vecí.

Nález tela však vyvolal viac otázok, než na koľko ich odpovedal. Pitva nepreukázala násilný spôsob smrti a nenašla ani stopy po znásilnení. Elisa nemala v krvi žiadne drogy a nič nenasvedčovala ani tomu, že spáchala samovraždu. Za príčinu smrti vyhlásili lekári náhodné utopenie.

FAKTY X: Tajný americký experiment: Na vlastných vojakoch testovali yperit

Vyšetrovanie skončilo, množstvo otázok však ostalo nezodpovedaných. Napríklad tá, ako sa žena vyšplhala na nádrž umiestnenú na betónovom bloku, potom zdvihla ťažké veko a než sa utopila, stihla ho za sebou ešte aj zavrieť. Už samotný vstup na strechu bol pritom zamknutý a strážený alarmom. Nie je jasné ani to, ako sa Elisa dostala cez tieto dvere.

Verejnosť však najviac znepokojilo samotné video. Správala sa žena tak čudne v dôsledku takzvanej manickej fázy, ktorú spôsobovala jej bipolárna afektívna porucha? Alebo sa jej konanie dá vysvetliť tým, že komunikovala s osobou, ktorú na záberoch nie je vidieť, teda s prípadným prenasledovateľom? Bol do Elisinej smrti zapojený aj niekto ďalší?

So zábermi niekto účelne manipuloval. Tie, ktoré sa dostali na verejnosť, boli v niektorých momentoch spomalené, časové údaje zasa ukazujú, že asi minúta videa úplne chýba.

Napokon je tu znepokojivá podobnosť prípadu s filmom Temné vody (Dark Waters). Nájomníkom bytového domu vo filme tečie z kohútikov tmavá voda a príčinou je podobne ako v prípade zmiznutia Elisy Lamovej telo mŕtveho dievčaťa v nádrži na vodu na streche budovy. Zvláštne je, že film Temné vody sa ocitli v kinách v roku 2005, teda osem rokov pred zmiznutím kanadskej študentky. Mohol sa niekto filmom inšpirovať? Táto otázka ostane zrejme naveky nezodpovedaná, rovnako ako mnohé ďalšie, ktoré prípad obostierajú.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany