Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

FAKTY X: Záhada lode Ourang Medan: Čo bez stôp zabilo celú posádku?

1.1.2018 | Spektrum

Písal sa jún 1947, keď lode plaviace sa vo Filipínskom mori v juhovýchodnej Ázii zachytili cez vysielačky volanie o pomoc. Jeho pôvodcom bola holandská nákladná loď Ourang Medan, konkrétne jej telegrafista. Správa znela: „Všetci dôstojníci vrátane kapitána sú mŕtvi. Ležia na mostíku. Možno je po smrti celá posádka. Zomieram..."

Ako prvá sa k Ourang Medan dostala americká loď Silver Star. Jej kapitán dal príkaz na nadviazanie telegrafického kontaktu, z paluby holandského plavidla však neprichádzala odpoveď. Svetelná signalizácia zlyhala rovnako, kapitán sa teda rozhodol, že na Ourang Medan pošle dobrovoľníkov.

Prihlásil sa prvý dôstojník a šesť ďalších mužov, ktorí na nasledujúce minúty nemali do smrti zabudnúť. Už na palube holandskej lode našli niekoľko mŕtvych mužov a psa. Povolali teda lekára zo Silver Star a zatiaľ čo ten skúmal mŕtvoly, pokračovali muži v obhliadke plavidla.

Vydesený lekár
Doktor bol pri inak rutinnej činnosti veľmi vystrašený. Hrôza sa ho zmocnila, keď zistil, že zorničky mŕtvych mužov sú mimoriadne rozšírené, čo svedčilo o predsmrtnej psychickej traume.

FAKTY X: Potopenie Titanicu: mohla záhadná loď zachrániť cestujúcich?


Dobrovoľníci zo Silver Star medzitým obzreli strojovňu a chodby v podpalubí. Zosnulého kapitána Ourang Medan našli v jeho kajute. Studené telo bolo skrútené v neprirodzenej polohe, rovnako ako ostatné mŕtvoly na palube. Muži zrejme zomierali v bolestivých kŕčoch, o čom svedčili aj výrazy v tvárach. Ruky im zasa smerovali buď pred seba alebo smerom nahor.

Lodného kuchára našli, ako inak, v kuchyni. V dlani zlepenej krvou zvieral nôž, nie však za rukoväť, ale za čepeľ. Ako posledného objavili telegrafistu, ktorý žiadal pomoc. Do posledných chvíľ sedel pri vysielačke a hľadel na dvere.

FAKTY X: Záhada lode MV Joyita: 25 ľudí na nej zmizlo bez stopy

Čo spôsobilo smrť posádky?
Na telách lekár nenašiel žiadne stopy násilnej smrti a vôbec netušil, čo mohlo spôsobiť úmrtie niekoľkých mužov a psa. Loď nebola poškodená a nezdalo sa, že by ju prepadli piráti. Kapitán lode Silver Star sa teda rozhodol, že Ourang Medan odtiahne do najbližšieho prístavu, aby ju podrobili dôkladnejšiemu preskúmaniu.

Po niekoľkých kilometroch však na palube holandského plavidla došlo k výbuchu, ktorého príčinou bola zrejme explózia parných kotlov. Námorníci síce stihli presekať vlečné laná, Ourang Medan však išla o pár minút ku dnu aj so svojimi tajomstvami.

Paranormálny jav?
Krátko po incidente média zaplavili rôzne teórie, ktoré popisovali skazu lode. Mnohé z nich sa venovali mimozemšťanom, nakoľko v júli 1947 sa mal odohrať známy Roswellský incident a pozorovanie neznámych lietajúcich objektov zažívalo boom.Niektorí ľudia tvrdili, že mužov a psa z Ourang Medan zabila posádka UFO pomocou paranormálnych schopností.

FAKTY X: Smrtiaca legenda: hľadanie Svätého grálu zabilo aj člena SS

Sprisahanie?
Existovala aj teória, že holandská loď bola zapojená do pašovania nelegálnych chemických látok, ktoré sa mali dostať do kontaktu s morskou vodou. Následná reakcia mala za následok uvoľnenie jedovatého plynu, ktorý zahubil celú posádku.

Veľký výmysel?
Napriek stovkám teórií o záhade vo Filipínskom mori chýba incidentu jediné: priamy dôkaz. V Lloydovom lodnom registri nájdete záznamy o plavbe všetkých obchodných lodí, Ourang Medan sa v ňom však nespomína. Dokonca nebola zaregistrovaná nielen pod holandskou vlajkou, ale ani pod žiadnou inou.

Núkajú sa teda dve vysvetlenia. Je možné, že Ourang Medan nikdy neexistovala a celá legenda je len výmyslom námorníkov. Na druhej strane ale nie je nepravdepodobné, že existenciu lode niekto nielen úmyselne utajoval, ale zároveň aj zmazal stopy o jej existencii. Pravdu sa zrejme nikdy nedozvieme.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku