Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FAKTY X: Vražda, ktorú objasnil duch? Z prípadu Teresity Basovej mrazí

17.5.2019 | Spektrum

Záhady spojené s vraždami sa zväčša týkajú motívu a toho, kto je páchateľom. Prípad ženy menom Teresita Basová je ale iný. Jej vrah je známy a spôsob, ktorým zločin vykonal, takisto. Záhadou je samotný spôsob, akým sa vraždu podarilo objasniť. Stal sa skutok naozaj tak, ako ho vtedy opísali médiá?

Teresita Basová pracovala ako terapeutka na respiračnom oddelení jednej z nemocníc v Chicagu. Do USA prišla z Filipín, kde sa narodila v roku 1929. Nemala žiadnych nepriateľov a žila sama v menšom byte. Jej telo našli hasiči vo februári 1979 potom, ako sa z Terestinho bytu začal šíriť dym.

FAKTY X: Portrét rodiny Cooperovcov: Kto je votrelcom na desivej snímke?

Príčinu smrti sa podarilo určiť takmer okamžite, Teresita mala do hrude zabodnutý kuchynský nôž. Po smrti ju páchateľ vyzliekol a prikryl matracom, ktorý potom zapálil. Následné vyšetrovanie ukázalo, že ukradol niekoľko šperkov a peniaze. Keď sa ho napokon podarilo odhaliť, zistilo sa, že ide o muža viackrát odsúdeného za znásilnenie. Nie je však jasné, či sa aj Teresita stala obeťou sexuálneho útoku. Ako však došlo k odhaleniu páchateľa?

FAKTY X: Loď duchov: Brázdi moria prízrak menom Lady Lovibond?

Spočiatku nebolo koho obviniť. Polícia nevedela vystopovať ukradnuté šperky a ocitla sa v slepej uličke. Potom sa však na scéne objavila kolegyňa obete Remy Chuová. Boli si s Teresitou pomerne blízke a smrť jej priateľky ju zasiahla. Mimo iné po vražde povedala aj to, že by jej nevadilo, keby ju navštívil Teresitin duch a povedal jej, kto je páchateľom.

Ešte v ten deň začala mať desivé nočné mory a vidiny. Zjavovala sa jej Teresita a pred ňou tvár muža, ktorého z videnia dobre poznala. Dokonca sa podľa vlastných slov s mŕtvou rozprávala. Remy sa rozhodla vypovedať na polícii.

Mužom zákona rozpovedala, čo sa podľa nej stalo Teresite pred vraždou. V nemocnici strela istého Allana Showeryho, ktorý jej mal pomôcť vyniesť do bytu televízor a naladiť stanice. Keď sa však dostal k Teresite domov, napadol ju, surovo zavraždil, ukradol šperky a peniaze a napokon podpálil matrac. Šperky mal dať Showery svojej manželke.

FAKTY X: Vraždy na otrokárskej plantáži: Mohlo k nim naozaj dôjsť?

Policajti samozrejme nevedeli, či výpovedi veriť. Boli skeptickí, no rozhodli sa predsa len vyhľadať Showeryho a položiť mu pár otázok. Našli ho v byte aj s manželkou, ktorá mala na sebe Teresitine šperky. Už len to samotné mužom zákona stačilo, aby Showeryho zatkli. Následné vyšetrovanie ukázalo, že je skutočne vrahom a dostal 14 rokov za mrežami.

Dodnes sa nepodarilo určiť, čo presne stálo za objasnením vraždy. Remy Chuová bola obeti blízka a mohla vedieť, že Showery sa chystá k Teresite do bytu. Napokon dlho zbierala odvahu, aby išla vypovedať na políciu, a tak si vymyslela historku, aby ospravedlnila svoje váhanie. Ani túto verziu sa nikdy nepodarilo overiť, a tak prípad Teresity Basovej, ktorý mal vyriešiť duch, ostáva opradený tajomstvom.

Autor: Liam
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad