Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FAKTY X: V tisícročnej soche Budhu objavili telo mnícha

9.6.2016 | Spektrum

V roku 1996 si kúpil jeden holandský zberateľ viac ako meter vysokú sochu Budhu z pozláteného dreva v meditačnej pozícii lotosového kvetu, kedy ešte netušil, že sa v nej ukrývajú aj pozostatky ľudského tela.

Prišlo sa na to až pri reštaurovaní sochy o rok neskôr. Detailnejší rozbor tejto sochy však urobili až holandskí vedci z lekárskeho centra Meander v meste Amersfoort. Čo im odhalila počítačová tomografia?

Unikátna tisícročná socha

Sochu Budhu ešte v roku 2013 skúmali nemeckí vedci v Mannheime, kedy ju aj prvýkrát skenovali. Vtedy sa skutočne potvrdilo, že v soche sa nachádzajú ľudské pozostatky, zrejme nejakého mumifikovaného čínskeho mnícha. Socha totiž pochádzala z juhovýchodnej Číny, kedy sa ju počas čínskej kultúrnej revolúcie v rokoch 1966 až 1976 podarilo z krajiny vyviezť. Neskôr sa potom dostala už k spomínanému holandskému zberateľovi, ktorý si ju nechal zrekonštruovať.

V roku 2014 sa táto socha stala ťahákom výstavy múmií v holandskom múzeu Drents v meste Assen. Po skončení výstavy požiadali o preskúmanie sochy holandskí vedci z Amersfoortu, odkiaľ vlani informovali svetovú verejnosť o tom, čo vo vnútri sochy našli.

Čo odhalila počítačová tomografia?
Holandská skupina expertov pod vedením historika a spisovateľa Erika Bruijna v soche Budhu objavila nielen pozostatky čínskeho mnícha, ale i staré plátenné zvitky s čínskymi znakmi. Jeden z nich vypadol z vnútra sochy, keď jeden z reštaurátorov odstránil jej podstavec. Holandskí vedci potom v soche objavili aj niekoľko krehkých kostí, čím sa potvrdilo, že socha naozaj ukrýva mumifikované telo.

Preukázala to aj následná počítačová tomografia, ktorá odhalila, že na miestach, kde sa malo nachádzať pľúcne tkanivo, boli umiestnené plátenné zvitky s čínskymi znakmi. Vzorky kostného tkaniva určili, že čínsky mních, ktorý bol v soche mumifikovaný, zomrel okolo roku 1100 nášho letopočtu. Z plátenných zvitkov, na ktorom bol text v čínskych znakoch, vedci vyčítali, že múmia patrila vysokopostavenému mníchovi z čínskej školy Meditácie s menom Liou-čchüan, ktorého považovali za osvieteného. Otázkou pre vedcov zostalo len to, prečo bolo telo umiestnené (alebo uväznené?) do sochy.

Je múmia skutočne mŕtva?

Po skúmaní sochy sa vynorilo veľa otázok. Bol mních uväznený do sochy za trest alebo išlo o nejaký prastarý pohrebný rituál pre vysokopostaveného mnícha? Erik Bruijn si myslí, že mumifikovaný mních bol do sochy vložený kvôli jeho ďalšiemu uctievaniu. Socha s mníchom tak mohla byť vystavená v niektorom z čínskych budhistických chrámov, kde ju zrejme budhisti po niekoľko storočí uctievali.

Mnohí budhisti dokonca veria, že múmia, ako bola aj táto, nie je v skutočnosti mŕtva, mumifikované telo sa nachádza len v stave hlbokej meditácie, z ktorej sa jedného dňa dokáže prebudiť. Skúmanie tejto netradičnej čínskej budhistickej múmie naďalej pokračuje, a vedci stále hľadajú odpoveď aj na to, ako sa telo mnícha dostalo do sochy, a prečo bolo mumifikované takýmto nezvyčajným spôsobom.

Autor: Recber


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad