Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

FAKTY X: Tajomstvo vraždy mestského tyrana: 46 svedkov a skutok sa nestal

16.8.2019 | Spektrum

Keď robustný Ken McElroy nastupoval do auta k svojej manželke, netušil, že nastávajú posledné okamihy jeho života. Z krčmy vyšiel mierne pripitý, sadol za volant a vtom vozidlo obkolesilo 46 ľudí. Ozvali sa výstrely a McElroy zraneniam na mieste podľahol. Bolo to zvláštne. Okolostojaci totiž neskôr svorne tvrdili, že žiadnu streľbu nezaregistrovali. Čo sa vlastne stalo?


Ken McElroy si v mestečku Skidmore v americkom štáte Missouri nevybudoval práve najlepšiu povesť. Väčšina miestnych s mužom s výraznými bokombradami radšej nehovorila a pratala sa mu z cesty. Človek nikdy nevedel, či naňho McElroy nevytiahne zbraň. Ľudia ho poznali ako tyrana a násilníka, ktorý stojí nad zákonom. Keď niečo chcel, dosiahol, a bolo mu jedno, akým spôsobom. Celý život strávil terorizovaním miestnej komunity.

FAKTY X: Záhada Tabbyinej hviezdy: Využívajú ju mimozemšťania ako zdroj energie?

Narodil sa v roku 1934 ako predposledné zo 16 detí. Jeho rodičia boli pomerne chudobní a hoci sa o potomstvo starali, ako mohli, toľkým deťom mohli len ťažko venovať plnú pozornosť. V detstve sa malému Kenovi stal úraz, ktorý zrejme ovplyvnil jeho psychický stav na celý život. Spadol z voza na hlavu a do lebky mu museli vsadiť oceľový plát.

Vzdelávanie vzdal v ôsmom ročníku, keď bol stále do veľkej miery negramotný, a začal sa venovať drobnému zločinu. Kradol dobytok, neskôr začal vo veľkom piť a obháňať ženy. Bez problémov ničil cudzie majetky a rozhodne nešetril vyhrážkami, ak mu niekto kládol odpor. Právnik ho vždy zo všetkého vytiahol.

FAKTY X: Zjavoval sa každých 35 dní: Kým bol záhadný muž s prezývkou Kožkár?

McElroy splodil najmenej desať detí s desiatimi ženami, mnohé z nich ešte ani neboli plnoleté. Nikdy sa neobťažoval s platením výživného. V roku 1971 stretol dokonca len 12-ročnú Trenu McCloudovú a o dva roky neskôr už čakala ich prvého potomka. V nasledujúcich rokoch bola Trena v podstate neustálou obeťou domáceho násilia, nikdy však nepodala žalobu.

Predsa len však čelil obvineniu z pedofílie, pretože Trena bola stále dieťaťom. Jeho právnik však našiel medzeru v zákone, stačilo, aby si McElroy vzal dievča za manželku. Rozviedol sa teda so svojou treťou manželkou a oženil sa s Trenou.

Trena, ktorá začala bývať s McElroyom a jeho exmanželkou, čoskoro porodila chlapca. Podarilo sa jej s ním ujsť do rodičovského domu, jej manžel sa však so situáciou rozhodne nemienil zmieriť. Vpadol k McCloudovcom, násilím odviedol manželku so synom späť domov a potom sa k svokrovcom vrátil. Zastrelil im psa a dom podpálil.

Až vtedy sa začali obyvatelia Skidmoru naozaj báť. V podstate čokoľvek, čo McElroy spravil, bolo porušením zákona, úrady však nekonali. Pokus o vraždu, krádež, znásilnenie, to všetko mu prešlo. Zdalo sa, že je nedotknuteľní, až kým miestnym nepretiekol pohár trpezlivosti.

Začiatok koncaJedného dňa obvinil 70-ročný predavač Ernest Bowenkamp jednu z McElroyových dcér z krádeže. Predavačova manželka sa snažila situáciu upokojiť a vyhlásila, že išlo len o nedorozumenie, tyran si však nedal povedať a začal starší manželský pár terorizovať. Násilie stupňoval až do momentu, keď v júli 1980 pristúpil k Ernestovi a strelil ho do krku. Muž však akoby zázrakom prežil.

FAKTY X: Detstvo Genie sprevádzala neuveriteľná krutosť, dievča žilo privizané k nočníku

Mcelroy predstúpil pred súd, ale prepustili ho na kauciu. Miesto toho, aby sa snažil nevyčnievať z davu, rozhodol sa pre pomstu. Chcel zabiť Bowenkampovcov i každého, kto bol odhodlaný proti nemu svedčiť.

Obyvatelia Skidmoru začali konať. Napísali guvernérovi žiadosť o uväznenie McElroya, ale márne. Nepochodili ani u prokurátora. A keďže štát nekonal, zhodli sa, že majú len jednu možnosť.

10. júla 1981 prišiel Ken McElroy do krčmy D&G Tavern vyzbrojený puškou M1 s nasadeným bajonetom. Kým popíjal, mnohí miestni sa zišli na radnici, kde padlo rozhodnutie o odstránení tyrana.

Keď McElroy nasadol do auta, v ktorom sedela Trena, zbehol sa dav. Zaznelo niekoľko výstrelov, dve rany trafili muža v aute. O pár sekúnd bol mŕtvy. Jediným svedkom jeho smrti ale bola Trena. Všetkých 46 potenciálnych svedkov svorne tvrdilo, že nič nevideli, nič nepočuli. Vyšetrovanie zistilo, že strelci boli dvaja, vražedné zbrane sa ale nikdy nenašli. V prípade vypovedala iba týraná Trena, ktorá za jedného zo strelcov označila muža menom Del Clement.

V prípade však nikdy nebolo vznesené ani jediné obvinenie. Neboli svedkovia, neboli dôkazy. A ani dnes, takmer 40 od McElroyovej smrti, nie je o identite vrahov tohto tyrana známe nič bližšie. Skutoční strelci ostávajú v utajení. A jediný svedok, Trena McElroyová, už neprehovorí. Zomrela v deň svojich 55. narodenín v roku 2012 na rakovinu.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy