Centrum.sk: Nedeľa, 21.7.2019
meniny má Daniel
   

FAKTY X: Rodičia si mysleli, že syn zbiera bábiky, pravda je však oveľa desivejšia

18.2.2019 | Spektrum

Rus Anatolij Moskvin mal chorú záľubu. V byte mal 29 múmií dievčat, ktoré zomreli vo veku medzi tri až 25 rokov. Moskvin býval spolu s rodičmi, ktorí žili v presvedčení, že ich syn zbiera veľké bábiky.

Anatolij Moskvin miloval históriu, ovládal 13 jazykov, veľa cestoval, učil na vysokej škole a pracoval ako novinár. Považoval sa za odborníka na cintoríny vo svojom rodnom meste Nižný Novgorod, ktorý je piatym najväčším mestom v Rusku a označoval sa ako „nekropolysta". Avšak jeho odbornosť hraničila s chorobou.

Manželstvo s mŕtvolou
Jeho posadnutosť mŕtvolami a cintorínmi začala v roku 1979, keď mal Anatolij 13 rokov. Skupina mužov v čiernych oblekoch ho vraj zastavila na ceste domov zo školy a zobrali ho so sebou na pohreb 11-ročnej Nataše Petrovovej, kde ho prinútili pobozkať mŕtve telo dievčaťa.

FAKTY X: Deväť študentov zahynulo na výlete: Čo spôsobilo tragédiu Djatlovovej výpravy?

„Pobozkal som ju raz, potom znova a znova," priznal sa Moskvin. Smútiaca matka dievčaťa mu potom nastokla na prst svadobný prsteň a aj svojej mŕtvej dcére. „Moje zvláštne manželstvo s Natašou Petrovovou bolo užitočné," tvrdil Moskvin. Povedal, že práve kvôli tomu ho začala fascinovať a začal sa zaujímať o cintoríny. Zvláštne však je, že nikto si v priebehu 30 rokov nevšimol, že sa z jeho zvedavosti stala chorobná posadnutosť.

Oduševnené spoznávanie svetu mŕtvych
Jeho záujem o svet mŕtvych sa prejavil aj v jeho štúdiách. Venoval sa štúdiu kultúry Keltov, ktorých mytológia bola na hranici medzi svetom živých a mŕtvych. Z Anatolija Moskvina sa stal uznávaný historik, ktorý hovoril 13 jazykmi a publikoval množstvo odborných článkov.

Popri svojej kariére historika chodil po cintorínoch v Nižnom Novgorode. „Myslím si, že nikto nepozná cintoríny v meste lepšie, než ja," povedal Moskvin o svojich znalostiach svetu mŕtvych.

FAKTY X: Doverský démon je dodnes nevyriešenou záhadou

Chodil po cintorínoch a študoval kto je kde pochovaný a aká bola minulosť nebožtíkov. Niekedy na cintoríne aj prespával, uložil sa na tráve a pil dažďovú vodu z kaluží. Priznal sa, že jednu noc prespal v rakve, bolo to noc pred pohrebom.

Šokujúce odhalenie vandala z cintorínov
V roku 2009 začali ľudia v Nižnom Novogrode nahlasovať, že hroby ich príbuzných boli znesvätené a niekedy aj vykopané. Vyšetrovatelia si sprvu mysleli, že išlo o vyčíňanie extrémistických organizácií a vyše dvoch rokov sa nevedeli v prípade pohnúť ďalej.

V roku 2011 na cintorínoch v Nižnom Novogrode začalo ďalšie vyčíňanie, tentokrát niekto premaľovával fotografie na moslimských hroboch, ale nepoškodzoval nič iné. Pri čine bol prichytený Anatolij Moskvin a polícia prehľadala jeho byt, aby získali ďalšie dôkazy. Topánky, ktoré mal doma sa zhodovali s odtačkami, ktoré našli na mieste činu, čo ho usvedčilo. Ale čo okrem toho u neho doma našli, naozaj nikto nečakal.

Mŕtve bábiky

Vtedy 45-ročný Anatolij žil v malom byte so svojimi rodičmi a po celom byte mal porozkladané postavy pripomínajúce bábiky v životnej veľkosti. Ukázalo sa, že nešlo o bábiky, ale boli to mumifikované mŕtvoly dievčat vo veku od troch do 25 rokov. Boli oblečené v rôznom oblečení, tváre a ruky mali obalené látkou a boli namaľované. Okrem 29 múmií našli v byte aj viacero fotografií hrobov, návody na výrobu bábik a mapy miestnych cintorínov.

FAKTY X: Krvavá Mary: Prekliata kráľovná?

Viaceré z múmií začali hrať, keď nimi policajní vyšetrovatelia pohli, bolo to kvôli tomu, že Moskvin do ich hrudníkov vložil hracie skrinky alebo hračky. Ukázalo sa, že všetky Moskvinove „bábiky" mali na sebe oblečenie, v ktorom boli pochované. Jedna z múmií mala v sebe dokonca kus svojho vlastného náhrobku, ďalšia mala v sebe štítok z nemocnice s dátumom a príčinou smrti a v jednom tele sa našlo aj vyschnuté ľudské srdce.

Choroba z osamelosti?

Rodičia Anatolija Moskvina žili v domnienke, že ich osamelý syn iba vyrába a zbiera bábiky a netušili, že zdieľajú domácnosť s takmer tridsiatkou mŕtvol.

Moskvin sa priznal, že mŕtve dievčatá mumifikoval roztokom zo soli a jedlej sódy, obaľoval ich pančuškami a ich tváre upravil tak, aby s ním mohli pozerať kreslené rozprávky. Dokonca aj oslavoval ich narodeniny. Svoje dievčatá mal veľmi rád, ale pár z nich časom znenávidel, tak ich dal do garáže.

FAKTY X: Netvor medzi človekom a nočným motýľom: Bol Mothman skutočný?

K dievčenským hrobom ho lákala osamelosť. Túžil mať dieťa, ale bol sám a ruský adopčný systém mu neumožnil adopciu, pretože nezarábal dosť peňazí. Dúfal, že časom veda nájde spôsob, ako priviesť mŕtvych opäť k životu a jeho dievčatá by ožili.

Na súde sa priznal k 44 zneucteniam hrobových miest a mŕtvych tiel. Rodičom mŕtvych dievčat odkázal: „ Vy ste svoje dievčatá opustili, ja som ich priniesol domov a zahrial ich."

Diagnostikovali mu schyzofréniu a podľa rozsudku ho zavreli do psychiatrickej nemocnice do decembra 2018. Začiatkom roka 2019 tak hrozilo, že by sa Anatolij Moskvin mohol dostať opäť na slobodu, ale lekári z psychiatrickej liečebne s tým nesúhlasili a tak ostáva v nemocnici pod dohľadom lekárov.

Autor: Theo
Zdroj foto: Profimedia.sk


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sú najhoršie 4 roky v živote Róma? Prvá trieda základnej školy.

 
Virtuálny barRusty Nail Rusty Nail
  • 4,5 cl škótskej whisky
  • 1,5 cl Drambuie
  • limetka na ozdobenie