Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

FAKTY X: Paranormálne javy na českom zámku Lemberk. Kto sa tam po nociach prechádza?

13.12.2017 | Spektrum

Pôvodne gotický hrad, ktorý bol postavený v prvej polovici 13. storočia, bol v 16. storočí prestavaný na renesančný zámok. Napriek tomu, že zámok Lemberk nepatrí medzi najznámejšie české zámky, zaraďuje sa medzi tie najstrašidelnejšie kvôli častému výskytu paranormálnych javov, ktoré potvrdila nielen miestna kastelánka, ale aj turisti a polícia.

Aké tajomné sily tu pôsobia, a kto sa tu po nociach prechádza zámockými chodbami?

Tajomné kroky a zvuky
Ak by ste chceli navštíviť tento strašidelný severočeský zámok, nájdete ho v českom okrese Liberec asi tri kilometre od mestečka Jablonné v Podještědí. Návšteva tohto zámku sa často spája s malou dávkou adrenalínu, pretože je o ňom známe, že sa stal „zámockým sídlom" viacerých duchov, čo vám potvrdí aj tunajšia kastelánka Renata Černá.

FAKTY X: Greenbrierský duch: Prízrak, ktorý usvedčil muža z vraždy

Kastelánkou je tu od roku 1997 a počas dvoch desaťročí tu zažila množstvo nevysvetliteľných paranormálnych javov. A aj práve kvôli tunajším strašidlám sem zavítalo už množstvo bádateľov, ktorí potvrdili, že zámok Lemberk je naozaj strašidelným zámkom. Zo zámockých miestností sa často ozývajú zvuky, ako by tam niekto sťahoval nábytok a veľké množstvo svedkov už na vlastné uši počulo ťažké kroky ozývajúce sa z podkrovia.

To potvrdila aj kastelánka, ale aj známy dnes už zosnulý český záhadológ, cestovateľ a spisovateľ Ivan Mackerle, ktorý tu tiež zažil strašidelné chvíľky. Keď tu bol skúmať počas noci aj so svojim tímom tunajšie paranormálne javy, stal sa svedkom viacerých tajomných okamžikov. Jedným z nich boli aj ťažké kroky, ktoré sa ozývali z podkrovia zámku.

FAKTY X: Portrét rodiny Cooperovcov: Kto je votrelcom na desivej snímke?

Kroky všetci prítomní jasne počuli ako postupujú nad celou kaplnkou od jedného okraja k druhému. Všetci potom utekali do podkrovia, pretože si mysleli, že tam je asi zlodej. Keď sa však dostali do tohto uzamknutého priestoru, na zemi videli neporušenú vrstvu prachu a celé podkrovie bolo od svojho okolia oddelené sklonenou strechou.

FAKTY X: Tajomné požiare v meste Odon: Stál za nimi poltergeist?

Podľa toho čo počul a videl Mackerleho tím, aby niekto kráčal po podkroví takýmto spôsobom, musel by prejsť cez stenu a dvomi strechami. Pritom bol zámok na dverách do podkrovia zamknutý a neporušený, keďže si ho sami odomkýnali. Kto sa to teda v noci prechádzal po podkroví zámku?

Kde straší najviac?
Kastelánka Renata Černá potvrdila, že tunajšia kaplnka „Seslání Ducha svatého" patrí k najtajomnejším miestam zámku Lemberk. Podľa jej slov „sa z tejto kaplnky občas ozývajú zvuky organu, i keď je zamknutá a nikto v nej nie je." Organ sa tu rozozvučí nielen v noci, ale aj počas dňa. Počuť ho tak už mohli aj turisti, ktorí zámok navštívili.

Najviac tajomných úkazov sa však sústreďuje do kaplnky s názvom „Bajkový sál", kde našla nielen kastelánka, ale aj tunajší zámockí sprievodcovia rozhádzané kvetiny, posunuté obrazy a popremiestňované ďalšie exponáty. Z tejto kaplnky, alebo z jej bezprostredného okolia sa dokonca často ozýva detský plač, aj keď tu žiadne dieťa nie je.

Kastelánka tu však aj so svojím kolegom zažila ešte ďalší paranormálny jav. Keď sa raz nemohla dostať do Bajkového sálu, požiadala o pomoc kolegu, pretože si myslela, že sa zasekol zámok na kaplnke. Keď však kolega napokon otvoril dvere, z vykúrenej miestnosti ich oboch ovial vietor a zima, navyše obaja videli ako sa sama otvorila skrinka na starých stĺpových hodinách, napriek tomu, že pri nich nikto nestál.

Boja sa aj zvieratá

Na zámok už boli veľakrát zavolaní aj policajti, kvôli podozreniu, že sa na zámok niekto vlámal. Často sa tu totiž sám od seba spúšťa aj alarm a kastelánka nikdy nevie, či to je zase duch, alebo skutočný zlodej. Policajti tu viackrát boli aj s policajnými psami, ktoré však boli z niektorých častí zámku tiež úplne vydesené a odmietali do nich čo i len vstúpiť.

Policajti sami potvrdili, že takéto chovanie u vycvičených služobných psov ešte nevideli. Je preto viac než isté, že na zámku Lemberk sa skutočne odohráva niečo, čo sa nedá racionálne vysvetliť. S paranormálnymi javmi sa na tomto českom zámku tak môže stretnúť každý, pretože nikto nevie dňa ani hodiny, kedy sa budú znova opakovať. Čo sa deje na zámku Lemberk je stále veľkou záhadou.

Autor: Recber
Foto: Shutterstock


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad