Centrum.sk: Štvrtok, 24.10.2019
meniny má Kvetoslava
   

FAKTY X: Pápežka Jana mohla naozaj existovať, našli sa nové dôkazy

28.9.2018 | Spektrum

Od čias prvého pápeža sa na Svätopeterskom stolci vystriedalo vyše 260 ľudí. Ako tvrdí cirkev, išlo výhradne o mužov. Čo je však pravdy na stredovekej legende o pápežke Jane? Objav starých mincí naznačuje, že oveľa viac, než sa doteraz myslelo. Mohla katolíckej cirkvi skutočne vládnuť žena?

Foto: Public Domain

Asi každý už počul o stoličke s dierou, na ktorú si musí potenciálny uchádzač o pápežské kreslo sadnúť. Diera slúži na to, aby mohol poverený človek kandidáta prehmatať a skontrolovať, či je v rozkroku všetko tak, ako má byť. Je to síce len mýtus, ktorý vznikol potom, ako sa začali šíriť fámy o žene-pápežke.

Keď farári a mníšky kradli deti: Prečo cirkev uniesla z pôrodníc 300-tisíc bábätiek?

Podľa legendy mal byť v polovici 9. storočia pápežom istý Ján (Johannes Anglicus), avšak v skutočnosti malo ísť o ženu prestrojenú za muža. Jej krytie mal odhaliť až fakt, že bola tehotná a porodila počas procesie medzi dvomi rímskymi kostolmi. Traduje sa, že zomrela krátko po pôrode buď v dôsledku zdravotných komplikácií, alebo ju zavraždili.

Grécki mnísi v izolácii: chatrče neopustili už desiatky rokov

Katolícka cirkev existenciu pápežky Jany popiera. Historici sa až doteraz zhodovali s názorom cirkvi, ich teórie o pôvode legendy sa však rôznili. Jedni tvrdili, že v skutočnosti išlo o neter pápeža Benedikta III., ktorá mala porodiť počas procesie. Ďalší zasa spochybňujú existenciu samotného pápeža Jána, keďže jediným historicky potvrdeným pápežom Jánom v 9. storočí bol ten s poradovým číslom VIII. Ten okrem iného ustanovil používanie staroslovienčiny pre kresťanskú liturgiu a dá sa o ňom s určitosťou tvrdiť, že bol muž.

Foto: Public Domain

Archeológ Michael Habicht z Flindersovej univerzity v austrálskom Adelaide tvrdí, že aj on spočiatku považoval existenciu pápežky Jany iba za legendu. „Neveril som, že ak by sa niečo podobné v rámci katolíckej cirkvi skutočne stalo, podarilo by sa to utajiť," uviedol. „Čím podrobnejší a hlbší výskum som ale uskutočňoval, tým viac sa môj názor začal meniť."

Dráždivé fakty o stredovekom sexe: čo všetko chcela cirkev ovládať?

Habichtov výskum začal náhodou, keď pátral po informáciách spojených s pochovávaním pápežov. Analyzoval strieborné mince, takzvané denáre, ktoré sa v stredoveku používali v západnej Európe ako platidlo. Tie, ktoré mal k dispozícii, mali na jednej strane meno franského cisára a na druhej pápežov monogram, teda symbol vytvorený pomocou jeho iniciálok. Práve na ne zameral Austrálčan svoju pozornosť. Predtým sa totiž ich pôvod datoval do obdobia už spomenutého Jána VIII., ktorý sedel na Svätopeterskom stolci v rokoch 872 až 882.

Foto: Michael Habicht

Archeológ zistil, že monogramy na jednotlivých denároch sa líšia. Zatiaľ čo niektoré možno s istotou zaradiť do obdobia Jána VIII., iné nie. „Monogram, ktorý možno prisúdiť Jánovi VIII., má špecifické črty, umiestnenie písmen a dizajn. Na niektorých dinároch je ale odlišný," tvrdí Habicht.

Sex v stredoveku: takto to robili naši predkovia

Práve tie dináre mohli vzniknúť za panovania iného pápeža Jána - Johanna Angelika, a teda potenciálnej pápežky Jany. Habicht narazil na niekoľko zdrojov, ktoré hovoria o vláde pápeža Jána v rokoch 856 až 858. Napríklad kronikár Konrád Botho ho spomína v súvislosti s korunováciou cisára Svätej ríše rímskej Ľudovíta II. v roku 856.

„Monogram bol akýsi predchodca dnešného podpisu," vraví austrálsky archeológ. Je teda možné, že objavil podpis pápežky. Skúmané dináre by mali byť na základe predošlých experimentov pravé. Navyše neexistuje trh zberateľov mincí z tohto obdobia a tak ich podvodníci nemajú dôvod falšovať. Pred pár rokmi sa niekoľko dinárov z 9. storočia ponúkalo na aukcii v New Yorku a nik o ne neprejavil najmenší záujem. Možno sa teda v najbližšom období dočkáme toho, že katolícka cirkev umožní Habichtovi pátrať v tajných Vatikánskych archívoch a zistiť, či je legenda o pápežke Jane naozaj iba legendou.

Autor: Noel

Focus Media


Vyznáte sa v gangsterkách?
Otestovalo sa 10201 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barAggravation Aggravation
  • 5 cl škótskej whisky
  • 2 cl kahlúy
  • 2 cl smotany