Centrum.sk: Utorok, 17.9.2019
meniny má Olympia
   

FAKTY X: Ostrov, kde zomreli desaťtisíce ľudí: Je najdesivejším miestom sveta?

21.8.2019 | Spektrum

Poveglia je jedným zo 166 ostrovov v Benátskom zálive, avšak v mnohom sa od nich odlišuje. V prvom rade ide o jeho prívlastok: prekliaty. Na tento kúsok zeme s desivou históriou sa neodváži vkročiť len tak hocikto. Prečo je to tak?


V piatom storočí sa o Poveglii písalo len v dobrom. Do zvyškov Rímskej ríše na Apeninskom polostrove vpadli Góti a Rím bol ešte nebezpečnejším miestom než za čias slávnych cisárov. Ostrov v Benátskom zálive sa stal útočiskom, kam sa barbari nedostali.

FOTO: Desivé snímky z psychiatrických liečební: Pohľad na ne budí hrôzu

Poveglia bola dlho pokojná. Niekedy v 9. storočí sem ušlo 200 otrokov, ktorí patrili vládcovi Benátok. Vytvorili mierumilovnú komunitu, ktorá prečkala takmer päť storočí. Až v roku 1379 Benátky rozhodli o ich vysťahovaní a premene ostrova na vojenskú pevnosť, ktorá mala chrániť vstup do zálivu.

FAKTY X: Psychiatrická klinika Willowbrook: Mohli byť podmienky v nej ešte horšie?

O 300 rokov neskôr sa začala písať desivejšia čas dejín Poveglie. Ostrov opustili vojenské posádky a miesto toho sem začali zvážať obete dvoch morových epidémií, ktoré zasiahli Benátky v rokoch 1576 a 1630. Celú Povegliu halil odporný pach rozkladajúcich sa tiel, ktoré len hádzali do obrovských jám. Nik sa neobťažoval ich zasypávať, mŕtvych bolo priveľa.Medzi mŕtvolami sa však pohybovali aj živí. Benátčania totiž prišli na to, že ak chcú zabrániť šíreniu moru, treba nakazených umiestniť do karantény. No a Poveglia slúžila presne na tento účel. Stačilo, aby sa u človeka prejavili čo i len najmiernejšie symptómy moru, a už ho aj násilím odvliekli na ostrov. Čakalo ho 40 dní v prostredí, ktoré by zabilo aj zdravého človeka.Nevedno, koľko ľudí skonalo v dôsledku choroby, a koľkých zabila dusivá atmosféra smrti.


Nakazení ležali v posteli po troch či štyroch a „ošetrovatelia" trávili celé dni odpratávaním tiel. Občas ani nerozlišovali živých a mŕtvych. Ak niekto ležal a bol príliš slabý, aby dokázal reagovať, jednoducho ho hodili do masového hrobu. Archeológovia predpokladajú, že pod zemou sa nachádzajú ostatky desiatok tisíc ľudí. Z karantény sa späť do Benátok vracalo mizivé percento osôb.

FAKTY X: Psychiatrická liečebňa Beechworth - miesto desivých experimentov

Epidémie postupne utíchli aj v dôsledku týchto drastických opatrení. V roku 1777 sa Poveglia dostala do správy Magistrátu zdravia (obdoby ministerstva zdravotníctva), ktorý tu zriadili kontrolné stanovisko. Každá loď, ktorá chcela pristáť v Benátkach, sa z preventívnych dôvodov musela podrobiť kontrole. Koncom 18. storočia sa predvídavosť Benátčanov naozaj zúročila, na dvoch lodiach sa našli ľudia nakazení morom. Poveglia tak opäť plnila karanténne účely a počet tých, ktorých životy tu vyhasli, rástol.

Začiatkom 19. storočia pracovníci magistrátu ostrov opustili a 100 rokov tu nik nežil. Telá mŕtvych sa stihli rozložiť a ťaživá atmosféra pomaly vyprchávala. V 20. storočí sa však talianska vláda rozhodla, že na mieste, kde zomreli desaťtisíce ľudí, založí psychiatrickú nemocnicu.

Netrvalo dlho a začali sa šíriť historky o tom, ako tu zaobchádzajú s pacientami. Elektroliečba patrila medzi tie príjemnejšie procedúry. Na ľuďoch sa hrozivým spôsobom experimentovalo, k zodpovednosti však bol privolaný iba jediný lekár, ktorý pre istotu spáchal samovraždu. Tí poverčivejší však vraveli, že ho z okna vysotila neznáma bytosť.

Činnosť psychiatrickej nemocnice ukončili úrady až v roku 1968. Do dnešného dňa tak Poveglia ostáva opustená. Budovy postupne chátrajú a pokusy o predaj ostrova v aukcii zlyhávajú. Ani tí nebojácnejší sa neodvážia riskovať pobyt na mieste, ktoré mnohí označujú za najdesivejšie na Zemi.

Autor: Liam
Foto: Shutterstock, Google Maps


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Stala sa mi taká neuveriteľná vec - v noci ma prebudil šramot.Otvorím oči a vidím,ako mi nejaká ruka vyťahuje z vrecka peňaženku a berie si peniaze. Zobral som pištoľ, ale nevystrelil som!" "A preboha prečo?" "Nechcel som sa stať vdovcom."

 
Virtuálny barLittle Devil Little Devil
  • 3 cl ginu
  • 3 cl bieleho rumu
  • 1,5 cl Curacao Triple sec
  • 1,5 cl limetkovej šťavy