Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FAKTY X: Nezahynuli pri požiari? Päť detí zmizlo bez stopy, policajti klamali

18.9.2019 | Spektrum

Prvý sviatok vianočný roku 1945 sa v meste Fayetteville v Západnej Virgínii niesol v znamení tragédie. Počas noci do tla zhorel dom Georga a Jennie Sodderovcov. Pár mal desať detí a len polovici sa podarilo ujsť pred plameňmi. Zvyšných päť padlo za obeť besniacemu živlu. Alebo nie? Prípad detí, ktoré záhadne zmizli, dodnes patrí medzi najzáhadnejšie a najdesivejšie.

Maurice (14), Martha (12), Louis (9), Jennie (8), a Betty (5) mali podľa prvých správ zahynúť pri požiari domu. Ich rodičia si to však nemysleli a pri jednej z hlavných štátnych ciest nechali vztýčiť billboard, prostredníctvom ktorého žiadali o pomoc a informácie, ktoré by viedli k nájdeniu ich potomkov. Ale prečo boli rodičia presvedčení, že ich deti nezomreli v horiacom dome?

FAKTY X: Obete, ktoré si vrah odfotil: Ich osudy sa nepodarilo objasniť

Faktom je, že deväť z desiatich detí Sodderovcov (najstarší slúžil v armáde a nebol na sviatky doma) si na konci Štedrého dňa ľahlo do postele. V noci sa ale matka až trikrát zobudila. O pol jednej zazvonil telefón. Zdvihla slúchadlo a počula mužský hlas a cinkanie pohárov. Vrátila sa do postele a o chvíľu ju prebudila silná rana a čosi, čo sa valilo po streche. Znovu zaspala a o hodinu neskôr sa v tú noc prebudila definitívne, keď zacítila dym.Jennie, jej manžel a štyri deti stihli z domu ujsť. Jedna z dcér menom Marion bežala k susedom, aby mohla zavolať hasičov, ale telefón nik nebral. Sused sa teda vydal hľadať šéfa požiarnikov osobne.

FAKTY X: Záhadná vražda Elisy Lam: Bezpečnostná kamera zachytila chvíle pred smrťou

Minúty plynuli a rodičia sa snažili zachrániť deti, ktoré ostali v dome. Všetky spali na poschodí a George chcel k jednomu z okien pristaviť rebrík, ale nemohol ho nájsť. Akoby ho niekto ukryl. Hasiči prišli až o ôsmej ráno, hoci požiarna zbrojnica bola len tri kilometre od domu Sodderovcov.

Voda už dopadala len na ohorené trosky. Vyšetrovanie neskôr ukázalo, že príčinou požiaru bol elektrický skrat, George a Jennie tomu ale neverili. Nikdy predtým totiž s elektrinou nemali problém, rozvody boli takmer nové.

Zdrvení rodičia chceli aspoň vedieť, kde ležia ohorené ostatky ich detí. Policajný šéf im povedal, že v plameňoch zhoreli na popol, Jennie však odmietala uveriť. Zašla do krematória, kde jej miestny pracovník povedal, že na to, aby zhoreli aj kosti, je potrebný oheň s teplotou 2000 stupňov Celzia, ktorý horí aspoň dve hodiny. Dom Sodderovcov zhorel za 45 minút a plamene určite nedosiahli požadovanú teplotu, takže po deťoch muselo ostať aspoň čosi.

Po požiari sa začali množiť svedectvá o tom, že niekto videl deti. Niektorí miestni tvrdili, že päť malých Sodderovcov krátko po požiari sedelo v aute, ktoré v noci stálo pred ich domov. Ozvala sa aj vodička dodávky, ktorá vraj stretla päť detí a dvoch mužov pri raňajkách v 80 kilometrov vzdialenom motoreste už v prvé ráno po požiari.

FAKTY X: Zmiznutie troch súrodencov: Kto uniesol malé deti?

Rodičia žiadali o pátranie, prosili o pomoc aj FBI, ale márne. Do konca života márne pátrali po piatich deťoch, ktoré zrejme nezahynuli pri požiari. V roku 1968 dostali poštou fotografiu mladého muža, ktorý mal byť ich synom Louisom, ale nepodarilo sa im identifikovať odosielateľa. Ešte v tom istom roku George zomrel. Jennie chodila do konca života v čiernom a zomrela v roku 1989. Ich najmladšia dcéra, ktorá bola v čase požiaru ešte len batoľaťom, má už po sedemdesiatke. Žije v Západnej Virgínii a dodnes aktívne pátra po svojich súrodencoch.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis