Centrum.sk: Pondelok, 26.8.2019
meniny má Samuel
   

FAKTY X: Nebeský súboj nad Norimbergom? Čo videli stovky svedkov?

11.3.2019 | Spektrum

Existuje obrovské množstvo svedectiev o neidentifikovateľných lietajúcich objektoch. Drvivá väčšina ich pochádza z druhej polovice 20. storočia a objavili sa potom, ako pilot krátko po druhej svetovej vojne opísal letku deviatich strojov, ktoré vraj neboli lietadlami. Jedno z prvých svedectiev o UFO však vzniklo oveľa skôr. Čo sa v roku 1561 udialo na nemeckým Norimbergom?

Hans Glaser bol svojím spôsobom čosi novoveký žurnalista. Vedel však nielen písať, ale venoval sa aj drevorezbe, a tak to, čo videl, dokumentoval písmom i obrazom. 14. apríla 1561 jeho pozornosť upútal jav, ktorý vyvoláva kontroverziu aj po vyše piatich storočiach. Jeho svedectvo o mesiac neskôr dokonca vyšlo v tlačenej podobe (na snímke vyššie) a v letáku stálo:

„Ráno 14. apríla 1561 medzi štvrtou a piatou hodinou rannou sa na Slnku objavil odporný úkaz a toto v Norimbergu, za jeho bránami i na vidieku videlo mnoho mužov a žien. Najprv sa v strede Slnka objavili dva krvavočervené polmesiace. A potom sa objavovali kruhy, kríž, palice, šípy a tie proti sebe začali bojovať. Trvalo to hodinu, kruhy bojovali s kruhmi, kríže s krížmi, palice s palicami. A keď sa unavili, spadli na zem a ťahali za sebou chvosty dymu. Určite ide o Božie znamenie, ktoré sa nesmie brať na ľahkú váhu."

FAKTYX: Signál WOW! Dôkaz o existencii mimozemšťanov?

Celý text je dlhší a plný umeleckých zvratov a nadnesenosti, rozhodne však nie je založený na lži. Nad Norimbergom sa v ten deň určite niečo stalo, v kronikách sa píše o množstve svedkov dlhotrvajúceho javu. Na čo sa ale vlastne pozerali?

FAKTY X: Piesočná Atlantída: Kam zmizlo púštne mesto Ubar?

Tí, ktorí veria v existenciu mimozemského života a v to, že sa zaujíma o Zem, tvrdia, že išlo o súboj dvoch mimozemských frakcií. Niektorí dokonca zachádzajú ešte ďalej a hovoria, že išlo o akúsi časopriestorovú trhlinu, ktorou sa novovekí ľudia pozerali na súboje nacistických a spojeneckých lietadiel nad Norimbergom v druhej svetovej vojne.

Jednou z najpozoruhodnejších vecí na Glaserovom svedectve je fakt, že nebolo ojedinelé. Približne o päť rokov neskôr videli ľudia rovnaký úkaz nad švajčiarskym Bazilejom. Tam dokonca jav trval o poznanie dlhšie než v Norimbergu. Udial sa 7. augusta 1566 v skorých ranných hodinách a bojovali medzi sebou čierne kruhy, z ktorých mnohé menili farbu na červenú a odlietali z bojiska.

FAKTY X: Portrét rodiny Cooperovcov: Kto je votrelcom na desivej snímke?

Moderná veda vysvetľuje tieto úkazy ako halové javy. Spôsobuje ich prechod slnečných lúčov cez ľadové kryštáliky v atmosfére a vznikajú tak rôzne optické klamy, ktoré si mohli novovekí ľudia vysvetľovať rôznymi spôsobmi.

Nezdá sa však, že by Glaserova drevorezba zachytávala niektorý z halových javov. Spôsobila to autorova predstavivosť, alebo sa nad Norimbergom naozaj odohralo niečo, čo veda zatiaľ nevie objasniť?

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Vyznáte sa v metale?
Otestovalo sa 10288 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Chlapec príde domov zo školy a hovorí mame: Mami v škole ma volajú Rambo!
Mama: Dobre synček porozpravam sa s tvojou učiteľkou.
Chlapec: Nie mami, je to moja vojna!

 
Virtuálny barŠtedrovečerný punč Štedrovečerný punč
  • 1 l vody
  • 1,5 l červeného vína
  • 500 g medu
  • 2 dcl citrónového džúsu
  • 5 dcl višňového sirupu
  • 3 dcl koňaku