Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

FAKTY X: Najzaujímavejšie záhady roku 2017, prvá časť

27.12.2017 | Spektrum

V rubrike FAKTY X aj tento rok pribudli desiatky článkov, ktoré pojednávajú o záhadách, mýtoch a legendách. Viete, ktorých desať tém zaujalo čitateľov Magazín.sk najviac? Zistíte to na nasledujúcich riadkoch.

10. Šuarovia - lovci lebiek

V povodí rieky Amazonky v Ekvádore ešte aj dnes žije indiánsky kmeň Šuarov, o ktorom sa svet dozvedel vďaka európskym dobyvateľom. Šuarovia sú (resp. boli) lovcami ľudských lebiek, no po celom svete sa preslávili tým, že ukoristené lebky svojich nepriateľov dokázali zmenšovať doteraz neodhaleným postupom a vedcom sa dodnes nepodarilo odhaliť ako to vlastne robia. Prečo si svoje tajomstvo tak strážia?

9. Záhadný staroegyptský disk

V depozitári Egyptského múzea v Káhire sa nachádza obrovské množstvo historických artefaktov, ktoré egyptológovia nevedia nikam zaradiť. Preto niektoré nálezy aj z tohto dôvodu nikdy neuzrú svetlo sveta a pre verejnosť zostanú aj naďalej dobre skryté. Jedným z takýchto artefaktov, ktorý bol však svojho času v múzeu vystavený, bol aj zvláštny, päťtisíc rokov starý disk. Dodnes odborníci špekulujú nad tým, k čomu bol vlastne určený.

8. Má každý človek strážneho anjela?

Ak by ste sa opýtali malých detí, či veria v existenciu anjelov, tak vám takmer s určitosťou povedia, že áno. Aj viaceré vedecké výskumy potvrdili, že deti sa v rannom detstve bežne stretávajú s anjelmi, no vo väčšine prípadov túto schopnosť strácajú s dovŕšením piateho roku života. Veľa ľudí však verí, že každý z nás má svojho osobného anjela strážneho a pomáha nám vtedy, keď mu to dovolíme. Väčšinou však anjel strážny od nás dostane súhlas, až vtedy, keď sa ocitneme v smrteľnom nebezpečenstve. O tom sa už mali presvedčiť tisíce ľudí.

7. Námorná bitka v oblakoch

V druhej polovici 17. storočia sa v blízkosti prístavného nemeckého mesta Stralsund mala podľa výpovedí šiestich miestnych rybárov odohrať námorná bitka. Nie však na mori, ale na oblohe. Správy o tejto podivnej udalosti obleteli nielen celé Nemecko, ale prakticky celú Európu. V súčasnosti sa o nej začalo opäť hovoriť, po tom, ako správu o tejto udalosti objavili v starých archívoch dvaja americkí ufológovia. Dá sa celý incident odbiť len tým, že sa vyhlási za halucináciu?

6. Smrť v intímnej chvíli

Čo by ste robili, keby sa na vás valila skaza zo sopky? Neznámeho Pompejčana si našla smrť pred takmer dvetisíc rokmi v intímnej chvíli, alebo aspoň tak sa to na prvý pohľad zdá.

Druhú časť článku vám prinesieme už tento piatok.

Autor: Noel
Foto: Youtube, Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad