Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FAKTY X: Múmia trpaslíka z Wyomingu – bol to človek alebo mimozemšťan?

12.10.2016 | Spektrum

V 30. rokoch minulého storočia našli dvaja zlatokopovia v pohorí San Pedro v americkom štáte Wyoming zvláštneho trpasličieho humanoida, ktorý zaujal mnohých odborníkov na antropológiu a históriu. Mumifikovaný trpaslík bol skúmaný viacerými vedcami, no ich následné analýzy boli od seba dosť odlišné.

Bol to príslušník nejakého trpasličieho národa, ktorý v pohorí San Pedro žil alebo neznámy humanoid patril k nejakej mimozemskej rase, ktorá v minulosti navštívila našu planétu?

Podivuhodný nález

Trpasličiu múmiu našli v júni 1934 dvaja zlatokopovia v pohorí San Pedro asi 97 kilometrov juhozápadne od mesta Casper. Cecil Maine a Frank Carr sa k tejto podivnej bytosti dostali po odstrele horniny pri hľadaní zlata. V jednej zo skalných dutín, ktorú explózia horniny odokryla, našli v hĺbke asi 4,5 metra sedieť malú trpasličiu postavu.

Humanoid so zvráskaveným telom sedel so skríženými nohami a rukami v meditačnej polohe na akomsi tráme, bol hnedej farby a na výšku mal v sede približne len 20 centimetrov. Zlatokopovia boli z tohto nálezu veľmi prekvapení a nevedeli čo si o ňom majú myslieť. Nález neznámeho tvora oznámili vedcom.

Tých trpasličia múmia zaujala tiež, preskúmali skalnú dutinu, v ktorej múmiu zlatokopovia objavili, no nenašli v nej žiadne ďalšie stopy, symboly alebo pohrebné dary, ktoré by napovedali príslušnosť k nejakému miestnemu kmeňu. Historikom sa však podarilo v indiánskych legendách vypátrať zaujímavé skutočnosti.

Veľa indiánskych kmeňov žijúcich v tejto oblasti verilo v existenciu agresívneho trpasličieho národa, ktorý mal zvláštny zvyk. Keď bol niekto z ich rasy veľmi starý alebo chorý, zabili ho ranou do hlavy. A práve takáto rana bola neskôr potvrdená aj u nájdenej trpasličej múmie. Je to dôkaz toho, že tento trpasličí národ žil podľa indiánskej legendy v tejto oblasti?

Odlišné analýzy vedcov
Už na prvý pohľad je na trpasličom tvorovi vidieť, že má jeho hlava zvláštny tvar - lebka je sploštená a na temene hlavy ju chráni akási zvláštna hmota podobajúca sa na želatínu. Neznámemu tvorovi sa veľmi dobre zachovali aj vypuklé oči. Otázna je mumifikácia trpaslíka, ktorá mohla prebehnúť buď prirodzenou cestou, ale aj tou umelou.

Egyptológovia, ktorí túto múmiu videli, tvrdia, že by malo ísť o umelú mumifikáciu. Či to tak skutočne bolo je otázne. Americký profesor antropológie profesor Harry Lionel Shapiro z Amerického múzea prírodnej histórie v New Yorku, ktorý ako prvý preskúmal neznámeho humanoida, zistil, že tento tvor zomrel násilnou smrťou.

Potvrdiť to mali röntgenové snímky, z ktorých je zrejmé, že vyvinutá kostra podobná ľudskej má poškodenú chrbticu, zlomenú kľúčnu kosť a rozbitú lebku. Na lebke sa dokonca dali nájsť ešte aj zvyšky zaschnutej krvi a časti mozgu. Podľa ďalších vedcov, ktorí telo trpaslíka videli bola bytosť v čase smrti vysoká v stoji asi 40 centimetrov. Profesor Shapiro po analýze tvora prišiel k záveru, že mumifikované pozostatky patrili mužovi vo veku asi 65 rokov.

Otázka preto znie, kto tohto tvora zabil a prečo ho ukryl do skalnej dutiny? Ak by bol tento humanoid uctievaný ešte počas svojho života, bol by mumifikovaný tak, aby na lebke zostal ešte jeho mozog a krv? Vyzerá to skôr na prirodzenú mumifikáciu, ktorú vytvorila sama príroda, keď niekto tohto surovo zabitého tvora vhodil do skalnej dutiny, ktorá sa geologickým procesom uzatvorila a trpasličieho humanoida prirodzene mumifikovala.

Otázna je však aj jeho meditačná poloha v sede, pretože je jasné, že s týmto tvorom musel po smrti niekto manipulovať. Ťažko by totiž tento humanoid zomrel v sede v akom sa našiel.V roku 1990 preskúmal röntgenové snímky americký antropológ George Gill, ktorý prišiel k záveru, že podľa neho by malo ísť o múmiu dieťaťa s vrodenou chybou tzv. anacefáliou , ktorá spôsobuje nezvyklý tvar hlavy.

S týmto záverom však nesúhlasia ďalší vedci, ktorí poukazujú na to, že tvor mal vyvinutú kostru a hlavne chrup. Prečo majú vedci tak rozdielne analýzy? Aká je vlastne pravda?

Tú sa zrejme tak skoro nedozvieme, pretože trpasličia múmia sa stratila v roku 1950. Podľa novín Casper Star-Tribune, ktoré publikovali o trpasličej múmii článok v júni roku 1979, zlatokopovia predali telo tvora do akejsi drogérie v americkom meste Meeteetse, kde bola vystavená ako atrakcia.

Odtiaľ múmiu kúpil istý Ivan Goodman, a po jeho smrti v roku 1950 prešla do vlastníctva k newyorskému obchodníkovi menom Leonard Waller (alebo Walder). Odvtedy už nikto trpasličiu múmiu nevidel, a na veľké sklamanie vedcov nie je známe, kde sa v súčasnosti nachádza.

Trpasličia múmia vyvoláva dodnes medzi vedcami množstvo nezodpovedaných otázok, v celom príbehu je možné nájsť množstvo protirečení, rozdielne dátumy nálezu a analýz, ale aj mená ľudí, ktorí malí s týmto tvorom niečo do činenia. V roku 2005, ako o tom informovali noviny Casper Star-Tribune, preto ponúka istý John Adolf z amerického mesta Syracuse v štáte New York odmenu desaťtisíc dolárov za nájdenie trpasličej múmie, aby sa mohla dnešnými modernými prístrojmi detailne preskúmať.

Dodnes na jeho výzvu nikto nezareagoval. Trpasličia múmia je stále stratená, a nikto tak nevie povedať či tvor patril k nejakému kmeňu na Zemi alebo k mimozemskej rase, ktorá v minulosti mohla navštíviť našu planétu. Raz sa to možno dozvieme.

Autor: Recber

Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad