Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

FAKTY X: Kniha Soyga: Tajomné dielo, ktoré zmiatlo aj najväčších mystikov

24.5.2019 | Spektrum

Možno poznáte Vojnichov rukopis, tajomnú knihu, ktorú sa ani prostredníctvom moderných technológií nedarí dešifrovať. Kniha Soyga je rovnako záhadná a ešte desivejšia.

Kniha Soyga pochádza zo začiatku 16. storočia. Vo svojej knižnici ju mal aj známy mystik a alchymista John Dee, o ktorom sa vie, že sa rád venoval mágii a tajomným silám. Celé stáročia sa však samotnú knihu nedarilo nájsť a odborníci ju považovali za stratenú. Existovali len referencie a odkazy v rôznych iných dielach. V roku 1994 sa však stal takmer zázrak. V dvoch britských knižniciach sa našli takmer identické zväzky tejto knihy.

5 najpodivnejších kníh sveta: aké sú ich tajomstvá?

Samotný John Dee je postavou obklopenou rúškom tajomstva. Venoval sa exaktným vedám ako matematike či astronómii a významne sa zapísal do dejín rozvoja navigácie. Na druhej strane bol posadnutý oklutizmom. Pátral po kameni mudrcov, ktorý vraj dokázal meniť kovy na zlato a robil človeka nesmrteľným. Snažil sa získavať poznatky o vyvolávaní bytostí z iných svetov, cudzia mu nebola ani numerológia a astrológia.

Perverzná učebnica sexu: Ako to robili pred stovkami rokov? (18+)

Šľachtické i panovnícke dvory Johna Deeho zbožňovali. Na audiencie ho prijímala anglická kráľovná Alžbeta I., známym bol aj na dvore cisára Svätej ríše rímskej národa nemeckého Rudolfa II., ktorý bol tiež známy záujmom o pomerne zvláštne pavedy. Alžbeta I. však v marci 1603 zomrela a na jej miesto zasadol Jakub I. Ten Johna neznášal, vyhnal ho z dvora a Dee zomrel v chudobe o niekoľko rokov neskôr.

FAKTY X: Tajomný Rechnitzký kódex: prastarú knihu vedci dodnes nerozlúštili

Čo sa medzitým dialo s knihou Soyga je neznáme. Dnes však o nej poznáme mnohé fakty. Je písaná v latinčine, takže by nemalo byť problémom preložiť ju. Ibaže je. Vedci síce rozlúštili algoritmus, ktorým sú znaky radené, nedávajú však zmysel. Zatiaľ sa podarilo zistiť len to, že obsahom diela sú rôzne renesančné magické teórie. Niektoré kapitoly sú vyhradené mágií, ďalšie zasa astronómii či dokonca identifikácii anjelov.

Práve s anjelmi súvisí jedno z najšialenejších tvrdení Johna Deeho. Okultista tvrdil, že niekoľko údajov o knihe získal od archanjela Uriela, ktorého kontaktoval prostredníctvom iného mystika Edwarda Kelleyho. Uriel mal Johnovi povedať, že isté informácie v knihe sa týkajú pobytu Adama v Rajskej záhrade a interpretovať ich dokáže len archanjel Michal. Či sa Dee pokúsil „skontaktovať" aj s Michalom nie je známe.

Dee, podobne ako mnohí dnešní vedci, rozumel latinčine. S číselnými hlavolamami v knihe Soyga si však nedokázal poradiť. Niet divu, pre jedného človeka ide o takmer nemožnú úlohu. Tímom dnešných vedcov sa však darí, hoci veľmi pomaly. Rozlúštili niekoľko častí textu a zdá sa, že časť latinských slov je písaná odzadu. To by dávalo zmysel v prípade, ak by kniha nejakým spôsobom súvisela s židovským mystickým učením - Kabalou. Dokonca aj samotné slovo Soyga môže byť gréckym slovom Agios, teda v preklade „svätý".

FAKTY X: Velesova kniha - utajená história Slovanov, alebo len falzifikát?

Výskum pokračuje Jedného dňa sa tak možno podarí rozlúštiť význam dvoch stoviek strán textu, nad ktorým si lámali hlavy renesanční mystici.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad