Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

FAKTY X: Keď zmizne tanker: Stal sa obeťou Bermudského trojuholníka?

29.10.2018 | Spektrum

Počas druhej svetovej vojny vznikalo množstvo tankerov, preprava paliva udržiavala chod konfliktu. Jedným z takýchto tankerov bola aj SS Marine Sulphur Queen. 160 metrov dlhá loď bola kolosom, ktorý sa nemal potopiť. A možno sa ani nepotopil. Tanker jednoducho takmer bez stopy zmizol.

Marine Sulphur Queen v roku 1960 prestavali tak, aby mohla prepravovať roztavenú síru. V útrobách lode boli uložené objemné nádrže, ktoré látku udržiavali pri vysokej teplote v tekutom stave. Nebezpečný náklad? Zaiste, ale ani on podľa všetkého nespôsobil zmiznutie plavidla.

FAKTY X: Jachta, ktorá sa vyparila v Bermudskom trojuholníku. O jej osude sa nič nevie

Loď sa na svoju poslednú plavbu vydala 2. februára 1963 z texaského prístavu Beaumont do Norfolku vo Virgínii. Viezla vyše 15-tisíc ton roztavenej síry a na palube sa nachádzalo 39 členov posádky.

Naposledy sa kapitán ozval 4. februára rutinným rádiovým hlásením. Nebolo na ňom nič nezvyčajné. Zvláštne však bolo, že bezprostredne po prijatí hlásenia sa už s loďou nedalo spojiť. Akékoľvek pokusy o získanie odpovede z Marine Sulphur Queen zlyhali a úrady sa začali obávať najhoršieho. Rozbehla sa teda masívna pátracia operácia. Trvala 19 dní a predsa sa desiatkam lodí a lietadiel podarilo nájsť len minimum trosiek či záchranných pomôcok. Loď jednoducho zmizla i s celou posádkou južne od Floridy.

Čo sa stalo s Marine Sulphur Queen?
Americká pobrežná stráž spustila vyšetrovanie, ktoré malo záhadu objasniť. V deň, keď sa loď naposledy ohlásila, bolo more búrlivé a vlny dosahovali výšku aj päť metrov. Plavidlu o rozmeroch Marine Sulphur Queen však podobné podmienky nemali vadiť.

Vyšetrovatelia zistili, že na zmiznutej lodi často vznikali požiare v dôsledku zle tesniacich nádrží na síru. Svedkovia tvrdili, že išlo o takú bežnú záležitosť, že posádka sa plameňmi už ani neobťažovala zaoberať a hasiť ich. Loď sa jedného dňa doplavila do prístavu v New Jersey práve s takýmto požiarom na palube, vyložila náklad a opäť sa vydala na more bez toho, aby niekto oheň hasil.

FAKTY X: Veľká záhada Bermudského trojuholníka: kam zmizla Letka 19?

Prišlo sa aj na to, že kýl plavidla v jeho strednej časti bol veľmi hrdzavý a oslaboval celkovú konštrukciu lode. Marine Sulphur Queen mala v januári 1963 podstúpiť pravidelnú údržbu, jej majitelia sa však rozhodli, že loď nedostatočne plní plán plavby a nechceli tratiť, takže sa musela zaobísť bez opráv. V deň, keď loď vyplávala na poslednú plavbu, mal jeden z námorníkov na jej palube povedať manželke, že ide o „plávajúci smetiak".

Vyšetrovatelia však nič bližšie nezistili a bez väčších trosiek lode mohli dospieť len k názoru, že Marine Sulphur Queen jednoducho zmizla. Vyhlásili ju za stratenú. Za možné príčiny jej potopenia uviedli výbuch nádrže na síru, celkový rozpad kýlu a rozlomenie lode na dve časti, potopenie v dôsledku búrlivých vĺn či únik sírových pár, ktoré otrávili posádku.

FAKTY X: Transylvánsky bermudský trojuholník

Mali by ste však vedieť, že Marine Sulphur Queen sa potopila v oblasti Bermudského trojuholníka. Čo sa s ňou i posádkou teda vlastne mohlo stať? To sa zrejme nikdy nedozvieme.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad