Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

FAKTY X: Jedna z najväčších záhad kriminalistiky: Prípad Isdalskej ženy

2.2.2018 | Spektrum

Písal sa 24. november 1970, keď 26-ročný muž stretol počas túry v údolí Isdalen neďaleko nórskeho Bergenu ženu. Bola dobre oblečená, ale vyzerala vydesene a mala za sebou dvoch prenasledovateľov v čiernych plášťoch. Kým muž stihol zareagovať, Isdalská žena bola preč.

O päť dní neskôr našiel v tom istom údolí univerzitný profesor na kope ešte tlejúceho popola ženské telo. Bolo nahé a s masívnymi popáleninami. Na krku malo modrinu, ktorá bola podľa patológov výsledkom silného úderu. Na mieste činu našli vyšetrovatelia okrem iného ohorené zvyšky pasu, dve prázdne fľaše so zvyškami benzínu, prázdnu fľašu alkoholu a niekoľko kusov ženinho oblečenia s odrezanými visačkami. Nachádzal sa tu aj box s jedlom a striebornou lyžičkou, z ktorej bol násilím odstránený vyrytý monogram.

FAKTY X: Nezvestní muži z lode Casie Nicole: Zabil ich vlastný príbuzný?

Pitva ukázala, že Isdalská žena zomrela na následky popálenín a otravy oxidom uhoľnatým. Toxikologickým rozborom sa podarilo zistiť, že pred smrťou požila veľké množstvo tabletiek na spanie. V neposlednom rade bolo tiež zvláštne, že jej niekto odstránil brušká prstov, aby znemožnil identifikáciu pomocou odtlačkov.

Keď sa 26-ročný muž dozvedel o desivom objave v údolí Isdalen, ihneď kontaktoval políciu a informoval ju, čoho bol 24. novembra svedkom. Na jeho vlastné prekvapenie mu policajti povedali, aby na to zabudol. Ženinu smrť napokon vyhlásili za samovraždu.

FAKTY X: Záhadné zmiznutie slečny Clementovej: Kam zmizla Pani z močiaru?

Teraz, o takmer päť desaťročí neskôr, sa zdá, že mali pravdu. Isdalskú ženu sa nikdy nepodarilo identifikovať. Do prípadu bolo zapojených takmer 100 svedkov a napriek tomu ani jeden z nich nevedel o mŕtvej povedať nič viac než to, že hovorila niekoľkými jazykmi a v Bergene bývala už niekoľko týždňov pred smrťou v rôznych hoteloch.

Polícii sa podarilo vystopovať aspoň ženinu skrinku na železničnej stanici v Bergene. Obsahovala dva kufre, z ktorých niekto zmazal odtlačky prstov. V kufroch bolo deväť rôznych pasov vystavených na rôzne falošné identity. Do podšívky niekto ukryl 500 nemeckých mariek a 130 nórskych korún. Okrem toho bolo v taškách oblečenie s odstránenými visačkami, parochne, okuliare a niekoľko strieborných lyžičiek zhodných s tými z miesta činu.

Najzaujímavejším dôkazom však bol čierny zápisník zaplnený číselným kódom. Ukázalo sa, že ide o diár z ciest Isdalskej ženy. Vďaka tomu polícia zistila, kde sa obeť pred smrťou pohybovala.

FAKTY X: Tajomstvo pohoria Tríbeč - kam miznú ľudia?

V taške tiež bola pohľadnica, ktorá doviedla vyšetrovateľov k talianskemu fotografovi. Ten priznal, že bol s obeťou na večeri, o jej identite ale nič nevedel. Tvrdil však, že žena naznačila, že je obchodníčkou so starožitnosťami z Juhoafrickej republiky.

To je všetko. Polícia nikdy neobjasnila, kým Isdalská žena bola. Niektorí veria, že išlo o špiónku, ďalší tvrdia, že bola zlodejkou s medzinárodnou pôsobnosťou. Avšak napriek tomu, že skice jej tváre sú už vyše 47 rokov voľne dostupné, nikdy sa nenašiel ani jediný človek, ktorý by ju dokázal identifikovať.

V roku 2017 analýza izotopov v ženiných zuboch (jej chrup je uchovaný v policajných archívoch, zatiaľ čo telo v roku 1971 pochovali v neoznačenom hrobe do zinkovej rakvy) ukázala, že rané detstvo strávila Isdalská žena v strednej alebo východnej Európe. Pubertu však už prežila v západnej Európe, najpravdepodobnejšie vo Francúzsku. K zisteniu, kým vlastne bola, však polícia nie je o nič bližšie než v roku 1970.

Autor: Noel
Foto: Wikimedia


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad