Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

FAKTY X: Guľový blesk: Smrtiaci prírodný úkaz, na ktorý sú vedcí krátki

2.9.2019 | Spektrum

Guľový blesk patrí medzi najzáhadnejšie prírodné fenomény. Je dokázaný množstvom dôveryhodných pozorovaní, a napriek tomu nie je jasné, čo ho vlastne spôsobuje. Lietajúca ohnivá guľa, ktorej v ceste nestoja ani steny, dodnes robí vedcom na čelách vrásky.Guľový blesk nie je výplodom fantázie či masovej hystérie. Poďme sa pozrieť na jeho najlepšie zdokumentované pozorovania.


Jeden z prvých zápisov o guľovom blesku pochádza z anglického mestečka Widecombe-in-the-Moor. V októbri 1638 boli tamojší obyvatelia počas prudkej búrky práve na omši v miestnom kostole, keď cez bránu budovy vletela dovnútra ohnivá guľa s priemerom vyše dva metre. Rozpútal sa chaos.

FOTO: Zranenia, ktoré ostávajú po zásahu bleskom

Okná kostola sa v priebehu niekoľkých okamihov roztrieštili, zo stien padali kusy omietky a balvany. Guľa sa potom rozdelila na dve časti, jedno opustila kostol cez rozbité okno, druhá zahorela jasným plameňom a rozplynula sa priamo v budove. Veriaci sa snažili z kostola ujsť, ale zadržal ich hustý dym a dusivý zápach síry. Zomreli štyria ľudia a ďalších 50 bolo ranených. Vysvetlenie bolo vtedy jasné: guľový blesk zoslal Boh, aby potrestal dvoch miestnych za to, že počas kázania hrali karty.

V roku 1726 sa s guľovým bleskom stretla posádka lode The Catherine and Mary vo Floridskom zálive. Jeden z mužov na palube si zapísal: „Keď sme sa plavili cez Floridský záliv, z nebies spadla veľká ohnivá guľa a rozbila nám sťažeň na desaťtisíc kúskov. Okrem toho zničila tri laty na palube, tri na pravoboku, zabila jedného muža, a nebyť silného dažďa, zhoreli by nám všetky plachty."

Čo sa stane s ľudským telom po zásahu bleskom?

Písal sa rok 1809 a svedkami guľového blesku boli námorníci na lodi HMS Warren Hastings. Nad plavidlo vtedy zostúpili až tri ohnivé gule a výsledkom ich vyčíňania bol zhorený hlavný sťažeň a dva mŕtvi. Opäť bol prítomný silný sírový zápach.


Svedectvá z 20. storočia pochádzajú z mnohých miest. O guľovom blesku sa zmieňovali svedkovia vo švédskej Uppsale, austrálskom Cape Naturaliste a dokonca aj v susednom Česku, kde guľový blesk vyčíňal v roku 2011 v Liberci.

Medzi jednotlivými incidentmi je však viac rozdielov než podobností. Niektorí svedkovia hovoria, že gule sa nehybne vznášali vo vzduchu, ďalší tvrdili, že boli neustále v pohybe. Mnohé svedectvá sa zmieňujú o tom, že guľové blesky vstúpili do budov cez okná a dvere, iné zasa prešli cez múry. Zdá sa tiež, že pomerne často sa vyskytujú nad vodou, čo dokazujú najmä tvrdenia námorníkov. Nejasné je aj to, ako vlastne guľové blesky miznú. Niektoré sa iba rozplynú, ďalšie explodujú, iné opustia budovy a odletia do neznáma.

VIDEO: Krôčik od smrti: Blesk udrel tesne vedľa muža

Vedci sa už roky pokúšajú vysvetliť, čo tento jav spôsobuje, no neúspešne. A nedarí sa im ho ani len experimentálne napodobniť. Ich hypotézy sa líšia od tých triezvejších, ktoré hovoria o mikrovlnnej radiácii či zhluku subatomárnych častíc, až po pomerne bizarné, ktoré sa zaoberajú malými čiernymi dierami.Aký je váš názor? Čo môže spôsobovať záhadný prírodný fenomén? Dajte nám vedieť v komentároch.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské