Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

FAKTY X: Greenbierský duch: Prízrak, ktorý usvedčil muža z vraždy

4.12.2017 | Spektrum

Vyzeralo to ako nehoda. Povedal to chlapec, ktorý našiel telo, aj obhliadajúci lekár. Z vizuálneho hľadiska bola Elva Zona Heasterová obeťou „večnej slabosti", ako doktor nazval príčinu smrti. Písal sa 23. január 1897 a okres Greenbrier v Západnej Virgínii sa týmto dňom zapísal do dejín záhad.

Elva (vpravo) a jej matka Mary Jane

Ráno v inkriminovaný deň odišiel Elvin druh Edward Shue do práce u miestneho kováča. Okolo obeda poslal muž domov chlapca, ktorého videl pobehovať po ulici, s tým, aby sa Elvy spýtal, či jej nemá cestou z práce priniesť niečo z obchodu. Chlapec teda za odmenu utekal k Elve a Edwardovi, kde našiel nehybné telo ženy. Potom utekal za matkou, ktorej prezradil, čo videl, a až tá zavolala lekára.

FAKTY X: Tajný americký experiment: Na vlastných vojakoch testovali yperit

Predtým, než doktor dorazil, stihol sa už Edward strašnú správu dozvedieť a vrátiť sa domov. Keď uvidel telo, rozplakal sa a preniesol ho zo zeme na posteľ. Mŕtvolu tiež obliekol, čo bolo prinajmenšom zvláštne. V tých časoch bolo v Západnej Virgínii zvykom, že nebohé ženy umývali a obliekali výhradne iné ženy, Edward však trval na tom, že to spraví sám. Vybral šaty s vysokým golierom.

Neslávne známe vojenskí väznice: Ktorá bola najhoršia?


Keď prišiel lekár, Edward bol doslova hysterický. Takmer ho nenechal, aby sa ženy dotkol. Keďže doktor nemohol vykonať dôkladnú obhliadku, uviedol, že Elva zomrela prirodzenou smrťou a odišiel. Krátko potom ženu pochovali.

Mengeleho sedem trpaslíkov

Greenbrierský duch
Príbeh by skončil, ak by sa Elva nerozhodla vrátiť ako duch a nepovedať, ako skutočne zomrela. Elvina matka Mary Jane Heasterová odjakživa nenávidela Edwarda a bola presvedčená, že práve on stojí za dcérinou smrťou. Prvý „dôkaz" získala už v deň pohrebu, keď z rakvy vytiahla bielu plachtu, aby ju oprala. Ihneď, ako ju vložila do vody, však voda sčervenala.

Mary Jane predpokladala, že to naznačuje nezrovnalosti v okolnostiach, za akých Elva zomrela. Presne však nevedela, na čo sa má zamerať, a tak sa vraj celý mesiac modlila, aby dostala znamenie, ktoré by jej pomohlo dosvedčiť, za smrťou jej dcéry je Edward.

Dostala viac, než čakala. Asi mesiac po pohrebe sa Mary Jane prebrala a v spálni videla Elvinho ducha. Ten jej mal povedať, že Edward bol krutý muž, ktorý ju napadol a zlomil jej väzy, pretože si myslel, že mu neuvarila večeru. Aby dokázala svoje tvrdenie, otočila hlavu o 180 stupňov.

Desivý výjav pokračoval aj nasledujúce tri noci. Mary Jane si bola istá, že Elvu zabil Edward, a tak zamierila za najbližším právnikom. Ten kontaktoval úrady s požiadavkou o exhumáciu tela. Keď obhliadajúci lekár priznal, že nevykonal podrobnú pitvu, súhlas na vykopanie tela bol vydaný.

Dňa 22. februára Elvino telo exhumovali napriek početným Edwardovým protestom. Ukázalo sa, že mala naozaj zlomené väzy. Jej manžela obvinili z vraždy. Jedným z kľúčových svedkov obžaloby bola práve Mary Jane. Obhajca sa ju snažil vykresliť ako psychicky narušenú, porota však Elvinmu duchovi uverila. Edwarda odviedli do miestnej väznice, partia miestnych mužov si však myslela, že spravodlivosti nebolo učinené zadosť. Vydala sa smerom k väznici, Edwardovi sa však rozzúreným chlapom podarilo uniknúť. Zomrel za mrežami o tri roky neskôr a až do posledných chvíľ tvrdil, že je nevinný.

Greenbrierský duch sa už nikdy viac neobjavil.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad