Centrum.sk: Štvrtok, 14.11.2019
meniny má Irma
   

FAKTY X: Existovalo auto na vodu? A prečo jeho vynálezca zomrel záhadnou smrťou?

26.10.2018 | Spektrum

Mnohých ľudí to možno prekvapí, ale vraj už v 90. rokoch minulého storočia bolo vymyslené auto, ktoré jazdilo len na vodu. O prelomovom vynáleze v tom čase informovali aj v televízii, kde toto auto predstavil aj jeho vynálezca. Odborníci však automobil na vodu označili len za mýtus, pretože podľa nich nemohlo na takomto princípe nikdy fungovať.

Jeho tvorca však tvrdil opak a hodlal to aj dokázať. To však nestihol, pretože predčasne zomrel a jeho úmrtie niektorí označili za vraždu. Ako to teda bolo s kontroverzným, alebo nežiaducim autom na vodu?

Štyri litre vody na 160 kilometrov?
Asi v polovici 70. rokov minulého storočia začal americký vynálezca Stanley Allen Meyer premýšľať nad tým, či by bolo možné skonštruovať motor, ktorý by išiel len na vodu. Pre ľudí v jeho okolí to bol veľmi bizarný nápad, no po viac ako 20 rokov výskumu a skúšania to vraj Stanley Allen Meyer dokázal.

FAKTY X: Aké tajomstvá ukrýva labyrint pod Budapešťou?

Vymyslel takzvaný vodný palivový článok a navrhol i zostavil modifikovaný motor, ktorý zapojil do svojej buginy. Motor aj vyskúšal a podľa jeho spolupracovníkov prešiel len so štyrmi litrami vody v nádrži až 160 kilometrov, čo bolo pre mnohých absolútne nepredstaviteľné. A ako fungoval jeho vodný palivový článok?

Podľa jeho slov dokázal rozdeliť vodu na kyslík a vodík, ktorý napokon spaľoval k výrobe potrebnej energie na pohon motora v bugine. O tomto prelomovom vynáleze v tom čase informoval televízny kanál Ohio TV station vo svojom spravodajstve. Stanley Meyer v reportáži dokonca predviedol svoju buginu poháňanú vodou a odborne popísal fungovanie vodného palivového článku, ktorý vymyslel. Touto reportážou sa strhlo doslova mediálne šialenstvo a zaujalo to pozornosť všetkých vedcov.

Je auto na vodu len mýtus?

Množstvo vedcov sa zhodlo na tom, že vodný palivový článok nikdy nemôže fungovať tak, ako o tom informoval Stanley Meyer. Britský autor vedeckého časopisu Nature Phillip Ball o tomto Meyerovom princípe povedal, že odporuje zákonu zachovania energie a jeho tvrdenia označil za pseudovedu, keď povedal: „Nie je možné, aby Meyerove auto fungovalo. Zarytí zástancovia pseudovedy sa môžu búriť a rečniť ako chcú, ale nakoniec budú musieť rovnako pripustiť, že voda ako palivo je len mýtus, ktorý nikdy nebude fungovať."

FAKTY X: Kto pripravil ľudstvo o voľnú elektrickú energiu, teda o elektrinu zdarma?

Po týchto vedeckých vyhláseniach dokonca odmietol patentový úrad vydať Meyerovi patent na vodný palivový článok, a tak ani neexistuje žiadna vedecká publikácia, ktorá by sa jeho vynálezu nejako venovala. Prípad sa nakoniec dostal až na súd, kde Meyera obvinili z podvodu aj jeho investori. Počas súdu sa Meyerovi nedokázalo (alebo neumožnilo?) preukázať funkčnosť jeho prototypu.

Umlčali ho ropné koncerny?
Je všeobecne známe, že tí, ktorí dnes ovládajú trh s ropou, majú nesmierne bohatstvo a moc. A práve z tohto dôvodu by bolo asi nežiaduce, aby ich biznis narušil niekto, kto by vedel ich čierne zlato nahradiť inou surovinou na pohon motorov. Snažili sa teda ropní magnáti umlčať Meyerov prevratný vynález, ktorý by odsunul na vedľajšiu koľaj ich biznis s ropou? O tomto boli a stále sú presvedčení nielen Meyerovi priaznivci, ktorí poukazujú aj na podivnú vynálezcovu smrť, ktorá podľa nich bola len dobre naplánovanou vraždou.

FAKTY X: Aké to je, keď sa vám po smrti otvorí brána do pekla?

20. marca 1998 sa Stanley Allen Meyer, jeho brat a dvaja belgickí investori stretli v Grove City v štáte Pensylvánia pri večeri, aby prediskutovali svoju ďalšiu spoluprácu. Keď sa Meyer počas večere napil brusnicového džúsu, náhle si chytil rukou krk, zbledol a vybehol pred reštauráciu. Keď za ním von vybehol aj jeho brat, tomu ešte stihol povedať: „Oni ma otrávili." A potom jeho nevládne telo kleslo na zem.

Tento incident sa stal len dva mesiace po tom, ako svoj vynález ponúkol americkej vláde. Jeho zvláštnu smrť vyšetrovali tri mesiace a záver bol taký, že Meyer nebol otrávený, ale jeho smrť spôsobila aneuryzma mozgových tepien. Meyerovi spolupracovníci, ale aj jeho priaznivci sú však presvedčení, že to bola vražda, ktorú naplánovali z najvyšších miest.

Bol Stanley Allen Meyer nepohodlným vynálezcom pre ropné koncerny, ktoré ho umlčali, alebo bol motor na vodu len jeho zbožným prianím?

Autor: Recber
Foto: Facebook


Video k téme
Focus Media


Čo si pamätáte z matematiky?
Otestovalo sa 54136 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Mám si dať ešte jedno pivko alebo nie? Brucho hovorí, že áno, hlava zase, že nie. Hlava je múdrejšia než žalúdok. Preto múdrejší ustúpi."

 
Virtuálny barApple Stock Apple Stock
  • 4 cl Fernet Stock Citrus
  • 12 cl jablkového džúsu
  • škorica