Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

FAKTY X: Drancovanie v druhej svetovej vojne: Ukryli Japonci zlato v tuneloch?

4.10.2019 | Spektrum

Určite poznáte príbehy o bájnom El Dorade či rôznych pirátskych pokladoch. Počuli ste už ale o Jamašitovom zlate. Pochádzalo z drancovania japonských vojakov počas druhej svetovej vojny a dodnes sa nenašlo. Môže byť zlato v hodnote desiatok miliárd eur ukryté v jaskynných tuneloch na Filipínach?

Jamašita krátko potom, ako ho odsúdili na trest smrti

Už roky pred oficiálnym vypuknutím druhej svetovej vojny si japonské vojská v Ázii počínali v štýle imperialistov: brali a nekládli otázky. Armáda však neodvádzala všetku korisť do cisárskej pokladnice a začali sa šíriť fámy o tom, že vyššie postavení dôstojníci si nahonobili rozsiahle majetky. Dokonca existovala špeciálna jednotka, ktorej úlohou bolo drancovanie toho najcennejšieho na dobytých územiach. Volala sa Zlatá ľalia.

FAKTY X: Tajomstvo vraždy mestského tyrana: 46 svedkov a skutok sa nestal

Zlata a rôznych iných cenných predmetov bolo toľko, že si ich transport do Japonska vyžadoval pomerne veľké úsilie. Filipíny sa stali akýmsi prekladiskom tohto ukradnutého tovaru. Tu sa cennosti zhromažďovali a posielali na poslednú časť cesty do Japonska.Po vypuknutí vojny, konkrétne po bitke o Midway, ktorá znamenala obrat vojny v Pacifiku, však začali mať Japonci problémy. Američania potápali priveľa ich nákladných lodí, medzi nimi aj tie s cennosťami. A tak vstúpil do hry generál Jamašita.

Jamašita dostal za úlohu naprojektovať a vykopať tunely, v ktorých by sa dali cennosti bezpečne ukryť. Vojaci i vojnoví zajatci tak neprestajne kopali a postupne znášali pod zem zlato a šperky. Ich snaha bola úspešná a vstupy do tunelov napokon uzavreli a zamaskovali. Bohužiaľ pre vojnových zajatcov k tomu väčšinou dochádzalo tak, že ich vojaci nahnali do tunelov a potom pri vstupoch odpálili nálože.

FAKTY X: Zmiznutie "afrického Titanicu": Kam sa podel parník so stovkami ľudí?

Existuje viacero teórií o tom, čo sa s Jamašitovým zlatom po vojne stalo.

Rogelio Roxas

Hovorí sa, že časť zlata našiel filipínsky exprezident Ferdinand Marcos a nechal si ho pre vlastnú potrebu. Po vojne prísne kontroloval a organizoval pátracie skupiny a osobne dával povolenie na vykonávanie pátracích expedícii. Jednu z nich viedol istý Rogelio Roxas. Ten neskôr tvrdil, že v roku 1971 našiel veľkú časť zlata a dokonca podal žalobu na Marcosa a jeho manželku za to, že si cennosti nechali a neprávom sa obohatili. Roxas hovoril, že keď oznámil exprezidentovi úspech výpravy, zbili ho, zatkli a zlato odniesli Marcosovi muži.

Roxas v čase, keď podával žalobu, žil na Havaji, a tamojšie súdy mu dali za pravdu. V spisoch sa uvádzalo, že Roxas poskytol dostatok dôkazov o tom, že zlato skutočne našiel, a od filipínskej vlády dostal odškodné šesť miliónov dolárov.

FAKTY X: Muž, ktorého nemohli obesiť: Zasiahla vyššia moc?

Iní historici a výskumníci tvrdia, že USA dostali informácie o presnej polohe tunelov výmenou za to, že nevznesú voči japonskej cisárskej rodine obvinenia z vojnových zločinov. CIA a OSS (Úrad pre strategické služby, zanikol krátko po vojne) sa mali dostať k zlatu a z neho financovať časť svojej činnosti.

Skeptici naopak existenciu Jamašitovho zlata popierajú. Neexistujú priame dôkazy o to, že skutočne existuje, a Roxasov súdny proces podľa nich neponúka dostatočne presvedčivé dôkazy o tom, že Japonci naozaj zakopali cennosti na Filipínach. Napriek tomu sa v tejto juhoázijskej krajine dodnes pohybujú hľadači pokladov, ktorí po zlate pátrajú.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis