Centrum.sk: Pondelok, 14.10.2019
meniny má Boris
   

FAKTY X: Bagdadská batéria: Poznala staroveká civilizácia elektrinu?

10.7.2019 | Spektrum

Ako už názov napovedá, Bagdadskú batériu objavili archeológovia neďaleko irackého hlavného mesta Bagdad. Áno, čítate správne. Artefakt, ktorého účel sa zatiaľ nepodarilo presne určiť, skutočne nazvali batériou. Mnohé zistenia totiž naznačili, že by skutočne mohlo ísť o staroveký galvanický článok. A nie jeden.

Foto: Wiki/Ironie

Je možné, že by staroveká civilizácia vynašla batériu 1500 rokov predtým, než bola elektrina prvýkrát popísaná? O existencii statickej elektriny vedeli síce už antickí Gréci niekedy v 7. storočí pred Kristom, potom však bol tento jav tisícročia záhadou. Do hľadáčika vedcov sa dostal až v 17. storočí. Bagdadská batéria však pochádza z 2. alebo 3. storočia a je jedným z najzáhadnejších artefaktov, aké sa zatiaľ podarilo nájsť.

FAKTY X: Smrť Tupaca Shakura: Je za jeho vraždou známa celebrita?

Zdroje si odporujú už v otázke toho, kto vlastne objavil prvú takúto batériu. Niekde sa uvádza, že ju objavil archeológ Wilhelm Koning v zbierke Irackého národného múzea v roku 1938. Iné zdroje hovoria, že ju našli už o dva roky skôr v ruinách mesta Khujut Rabu neďaleko Bagdadu. Isté však je, že Konig bol prvý, kto sa zaoberal dôkladným skúmaním artefaktu.

Na prvý pohľad išlo o obyčajnú malú hlinenú nádobu, ktorej vek určil archeológ na asi dvetisíc rokov. Mala výšku 14 centimetrov a najzaujímavejší bol jej obsah. Vnútri nádoby sa nachádzal medený valček. Skladal sa z viacerých častí, ktoré boli spájkované zmesou olova a mosadze v pomere 60 ku 40. Dno valca tvorila meď utesnená asfaltom.

FAKTY X: Obete, ktoré si vrah odfotil: Ich osudy sa nepodarilo objasniť

Vo valčeku sa nachádzala železná tyčka, ktorú na mieste držal asfalt. Predpokladá sa, že vo valčeku bolo spolu s touto tyčkou nejaké kyslé činidlo, napríklad vínny ocot, pretože železo vykazovalo známky korózie spôsobené práve podobnou tekutinou.

Foto: Youtube

Keď boli vyrobené repliky Bagdadských batérii (našlo sa ich desať), vedci ich vyskúšali. Zistili, že sú schopné vyrobiť jeden až dva volty elektriny. Wilhelm Konig bol prvý, kto poukázal na možnosť, že artefakty by sa dali použiť aj týmto spôsobom. Od jeho čias sa s Bagdadskými batériami robilo už veľa pokusov, ktoré výsledky pôvodných experimentov potvrdili. Načo by však starovekej civilizácii boli batérie?

FAKTY X: Dievča, ktoré vychovali psy. Rodičia-alkoholici zamykali dcéru pred domom

Ak by ľudia pred dvetisíc rokmi používali tieto artefakty ako zdroj elektriny, zrejme by tak robili za účelom galvanizácie rôznych predmetov. Existuje však viacero teórií o tom, načo sa vlastne Bagdadské batérie využívali. Niektorí odborníci hovoria, že sa v nich skladovali citlivé zvitky. Hovorí sa aj o elektroliečbe, no všetko ostáva v štádiu dohadov. Dodnes nevieme, čo staroveká civilizácia v dnešnom Iraku robila s týmito predmetmi. A mohla disponovať „batériami" aj v oveľa väčšom meradle? To taktiež ostáva záhadou.

Autor: Liam

Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18233 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Babka je dnes krásný deň ?
Prečo sa pýtáš ?
Ocko povedal,že jedného krásného dňa ťa čerti odnesú a já som ešte nevidel čerta.

 
Virtuálny barCarribbean Night Carribbean Night
  • 3 cl hnedého rumu
  • 1 cl citrónovej šťavy
  • 3 cl pomarančovej šťavy
  • 4 cl ananásovej šťavy
  • 1 cl cukrového sirupu