Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Dvojičky rozdelila druhá svetová vojna: Po 70 rokoch sa konečne stretli

20.6.2019 | Spektrum

Jerzy Skrzynecki a Lucjan Poznański z Poľska nevedeli, že majú dvojča. Ich životné cesty sa rozdelili krátko po narodení v roku 1945 a k tomu, aby sa po takmer sedemdesiatich rokoch opäť stretli im pomohol malý zázrak.

Jerzyho a Lucjanova mama bola počas druhej svetovej vojny väznená v nemeckom pracovnom tábore, keď bola tehotná. Našťastie, keď bola iba v druhom trimestri, keď skončila vojna a stala sa z nej slobodná žena. Po dlhých mesiacoch väznenia v pracovnom tábore bola vysilená a chorá, no napriek tomu sa jej podarilo porodiť dvoch zdravých synov.

O deti na matka nedokázala postarať kým bola chorá, tak boli dvojčatá umiestené do kláštora. Pracovníci Červeného kríža sa neskôr postarali o to, aby sa chlapci dostali na adopciu. Ale keďže po vojne mali takmer všetky rodiny finančné problémy, mohli si dovoliť adoptovať nanajvýš jedno dieťa. Dvojčatá tak boji rozdelené a adoptované do odlišných rodín.

Richard Kuklinski: Mafiánsky zabijak nepoznal cit

V prvých týždňoch po adopcii vraj obaja chlapci niekoľko týždňov vytrvalo plakali, ale keďže boli v tom čase len novorodenci, na dvojča po čase obaja zabudli. Obaja boli vychovávaní ako jedináčikovia a dostali mená Jerzy Skrzynecki a Lucjan Poznański.

Až keď Lucjan rukoval do armády, dozvedel sa od svojej adoptívnej matky o tom, že nie je jej biologickým synom. Slúžil v poľskej armáde, založil si rodinu, ale vždy mal v sebe také zvláštne tušenie, že má dvojča.

Jerzy ako 17-ročný našiel doma dokumenty o adopcii a keďže so svojou rodinou nevychádzal dobre, odišiel z Poľska do Kalifornie v USA, hneď potom, čo sa dozvedel, že je adoptovaný.

FAKTY X: Zabil Sirhán Bišára Sirhán Roberta Kennedyho, alebo sedí v base nevinne?

Keď mali dvojčatá 69 rokov, Červený kríž ich oboch našiel a umožnil im stretnúť sa prvýkrát od čias, keď boli ešte len novorodenci. Keď sa o tom Jerzy dozvedel, údajne nevedel prestať plakať.

14. septembra 2015 sa Jerzy s Lucjanom konečne stretli na letisku vo Varšave. Jerzy opísal situáciu veľmi emotívne: „Bolo to po prvýkrát, čo som cítil takú veľkú radosť. Vôbec som to nečakal. O takýchto veciach sa mi iba snívalo.“

Červený kríž im pomohol dohľadať aj informácie o ich biologických rodičov a akoby zázrakom sa im to podarilo. Podľa starých nemocničných záznamov bol ich otec americký vojak, čo dvojčatá prekvapilo, keďže jeden z nich prežil väčšinu života v Spojených štátoch amerických a druhý slúžil v armáde. Ich mama bola slobodná katolíčka poľskej národnosti menom Elisabeth Jankowska.

VIDEO: Úžasný talent: Autista dokáže nakresliť detailné panorámy miest spamäti

Smutné na celom príbehu je najmä to, že Elisabeth Jankowska sa nemienila vzdať svojich detí. Dvojčatá dala do opatery sestričkám v kláštore iba na čas, kým sa uzdraví. Keď sa dozvedela, čo sa stalo s jej synmi, snažila sa ich dostať späť, ale neúspešne. Zomrela o šesť rokov neskôr.

Príbeh Jerzyho a Lucjana je iba jedným z mnohých, keďže rodín, ktoré rozdelila vojna bolo nespočetne veľa. Na rozdiel od iných oddelených súrodencov, spomínaným dvojčatám sa aspoň na staré kolená podarilo spoznať sa a majú v úmysle dohnať čo najviac zameškaného.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: boredomtherapy.com


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis