Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Dodnes sa nenašli: Ktoré historické poklady sú stále stratené?

15.1.2019 | Spektrum

Osud mnohých cenných artefaktov je neznámy. Niektoré sa stratili počas druhej svetovej vojny, zhoreli alebo sa na ne jednoducho zabudlo. Iné zas skončili na čiernom trhu či v zbierkach súkromných zberateľov. Nasledujúce artefakty sa však do dnešného dňa nenašli.

Korunovačné klenoty kráľa Jána
Zdroj foto: listverse.com

Anglické korunovačné klenoty sú najpôsobivejšie a najvzácnejšie klenoty vo Veľkej Británii a patria medzi najvyhľadávanejšie atrakcie pre turistov a návštevníkov londýnskeho Toweru. Klenoty pozostávajú z koruny, žezla a ďalších cenných predmetov a používajú ich jedine pri korunovačných slávnostiach.

FOTO: Dovolenkové destinácie, ktoré nosia šťastie

Na starosti ich má špeciálne školený pracovník britskej bezpečnosti „Yeoman of the Guard“, no napriek tomu boli vzácne artefakty niekoľkokrát obeťou krádeže či dokonca zničenia. Nešťastie spôsobil i samotný kráľ Ján, ktorý chcel v roku 1216 prekročiť záliv v Lincolnshire. Nerátal však s prílivom a voda mu odniesla batožinu, v ktorej boli pôvodné slávne korunovačné klenoty. Dobrodruhov však náhly a nebezpečný príliv neodrádza – každoročne sa k prielivu nahrnú v nádeji, že klenoty nájdu.

Letecké plány zhodenia atómovej bomby
Zdroj foto: National Archives

Drahocenné poklady často zmizli v dôsledku krviprelievania či vojen. Mnohokrát sa sami zúčastnili vojen. Tak je to aj v tomto prípade - v Národnom archíve chýbajú dve mapy z júna 1945, ktoré vznikli pre letectvo. Išlo o plány bombových útokov na Hirošimu a Nagasaki, ktoré zachytávali letecké snímky regiónu so strategickými bodmi.

Tieto chýbajúce artefakty pripomínajú temnú dobu v histórii sveta. Nikto nevie, kedy mapy zmizli a pracovná skupina, ktorú poverili ich nájdením ešte stále neposkytla odpovede. Nie je známe ako zlodeji získali dokumenty, pričom zmizli aj zvukové záznamy z archívu, ktoré ukradol bývalý zamestnanec a pokúšal sa ich predať na eBay.

Patent bratov Wrightovcov
Zdroj foto: listverse.com

Národný archív USA vlastní niektoré z najcennejších dokumentov sveta a hoci ich chráni špičkový systém stále nedokážu zabrániť vyčíňaniu zlodejov. Bez stopy zmizol napríklad dokument, ktorý detailne opisuje koncept prvého lietajúceho stroja bratov Wrightovcov. Do roku 2003 si dokonca ani nevšimli, že chýba!

Krádeže v archíve sú také bežné, že na nájdenie chýbajúcich dokumentov zriadili špeciálnu pátraciu skupinu. Kým sa ich však niekto nepokúsi vydražiť asi sa nedozvieme, kde sa nachádzajú.

Tanto meč - Kunumitsu
Zdroj foto: Sano Art Properties

Krádežiam nedokáže zabrániť ani taká elektronická veľmoc akou je Japonsko. Podľa Agentúry národných pokladov v Japonsku chýba v kolekcii národného pokladu a vzácnych artefaktov až 109 kúskov. Pravdepodobne prešli do súkromných rúk, a tak je dosť problematické ich vypátrať.

Sesterská loď Titanicu mala šťastnejší osud

Medzi chýbajúcimi predmetmi je 52 mečov, 17 sôch a desať malieb, ktorých lokalita sa po úmrtí ich pôvodného súkromného vlastníka nezistila. Chýba aj vzácny meč Tanto z 13. storočia, tzv. „Kunumitsu“. Agentúra predpokladá, že súčasní majitelia nevedia ako s kúskami naložiť, preto plánujú vytvoriť databázu pohybu majiteľov všetkých cenností.

Náhrdelník z Patialy
Zdroj foto: listverse.com

Šperk z Patialy bol vskutku jedinečným skvostom, ktorý navrhol Cartier v roku 1928 ako dar pre maharadžu Bhupinder Singha. Vzácny skvost pozostáva z piatich radov platinovej reťaze, zdobí ho 2930 diamantov, barmské rubíny a ďalšie drahokamy. Jeho vrchol tvorí najväčší diamant na svete, známy DeBeers diamant, 234,6-karátový žltý drahokam vo veľkosti golfovej loptičky.

Náhrdelník zmizol v roku 1948, pričom naposledy ho nosil syn panovníka maharadža Yadavindra Singh. Nový náhrdelník vyrobila pobočka Cartier v Londýne o viac ako 50 rokov neskôr, no najpôsobivejšie klenoty na ňom už chýbali. Originál pravdepodobnerozobrali a predali rodinní príslušníci panovníka. Dnes by sa jeho cena pohybovala okolo 20-30 miliónov dolárov.

Autor: Radomír

Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad