Centrum.sk: Piatok, 24.5.2019
meniny má Ela
   

Desiatky kilometrov neprerušenej pláže: Viete, kde ich nájdete?

9.2.2019 | Spektrum

Austrália sa pýši mnohými rekordmi. Nájdete tu napríklad najdlhšiu cestu bez zákruty, ktorá meria 145 kilometrov, 478-kilometrovú rovnú železnicu i najdlhší plot. A ak zbožňujete prechádzky po plážach, je práve Austrália miestom, kde sa do sýtosti vyžijete. Aby ste spoznali jednu z najdlhších pláží v celej jej kráse, budete potrebovať viac než týždňovú dovolenku.

Foto: Flickr/Simon Chapman

Volá sa Deväťdesiatmíľová pláž a nájdete ju vo Viktórii, najmenšom austrálskom štáte. Ide o 151 neprerušených kilometrov piesku, ktoré sa ťahajú od mesta Port Albert až k umelo vytvorenému kanálu v mieste zvanom Lakes Entrance. Pláž oddeľuje Bassov prieliv od Gippslandských jazier, ktoré sú najväčšími v Austrálii.

FOTO: Nič pre introvertov: Najnavštevovanejšie mestá sveta

Na pláži nenájdete žiadne skalné útvary či iné prekážky. Je to naozaj len 151 kilometrov piesku a miestni ich s radosťou využívajú ako diaľnicu. Mimochodom, piesok leží aj pod vodnou hladinou a poskytuje priestor pre neuveriteľné množstvo rastlín a živočíchov. Na desiatich metroch štvorcových tu vedci objavili ohromujúcich 860 druhov organizmov. Biodiverzita tu dosahuje jednu z najvyšších úrovní na svete.

V okolí pláže žijú zväčša menšie živočíchy ako rôzne morské červy, kôrovce či ulitníky. Výnimkou však nie je ani prítomnosť chobotníc, krabov, koralov hviezdic a väčších rýb.

Chcete bývať vo Villa Las Estrellas? Jedine bez slepého čreva

Deväťdesiatmíľová pláž každoročne priťahuje obrovské množstvo turistov. Využívajú to samozrejme aj obyvatelia miest v blízkosti pláže, z ktorých mnohí pracujú práve v oblasti turistického ruchu. Nie je problém tu zohnať čokoľvek od ubytovania až po najrôznejšie vodné športy.

Ale pozor! Vlny sú tu vysoké a prúdy silné. Môže sa zdať, že ide o ideálne podmienky pre surfistov, no práve oni tu zomierajú najčastejšie. Napriek tomu, že úrady tu financujú pomerne početnú pobrežnú hliadku, neraz tu dochádza k úmrtiam.

Foto: NASA

Zaujímavé tiež je, že ministerstvo životného prostredia sa tu kedysi snažilo chovať kone. Zvery mali spásať malé kry na pomedzí pláže a vnútrozemia a rozšíriť tak priestor pre turistov. Kone sa však tak premnožili, že vznikla dôvodná obava, aby tu nespôsobili ekologickú katastrofu. Napokon ich museli prácne zháňať do stád a prevážať na opačný koniec Austrálie.

VIDEO: Ostrov, na ktorý je vstup zakázaný

Mimochodom, hoci meria 151 kilometrov, nie je Deväťdesiatmíľová pláž tou najdlhšou na svete. Je až na treťom mieste. Prvenstvo si s dĺžkou 254 kilometrov drží brazílska Praia do Cassino. Iróniou je, že na druhej priečke rebríčka je Osemdesiatmíľová pláž. Taktiež leží v Austrálii a meria 230 kilometrov.

Autor: Noel

Focus Media


Vyznáte sa vo svete rozprávok?
Otestovalo sa 46909 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa


- Kedy je blondína múdrejšia ako počítač ?
- Keď je počítač vypnutý.

 
Virtuálny barCognac Cocktail Cognac Cocktail
  • 3 cl koňaku
  • 1 cl ginu
  • 1 cl pomarančovej šťavy
  • 2 streky Curacaa
  • citrónová šťava