Centrum.sk: Pondelok, 23.9.2019
meniny má Zdenka
   

Brána do podsvetia? Kráter na Sibíri neustále rastie

4.4.2017 | Spektrum

Kráter Batagaika na Sibíri postavil do pozoru stovky geológov. Tento rastúci útvar je miestnymi prezývaný aj brána do podsvetia.

Oficiálne pomenovanie dostal kráter podľa rieky Batagaika, ktorá preteká obďaleč. Kráter začal vznikať v roku 1960 po masívnom odlesnení. Stromy zabezpečovali prirodzenú klímu, ale po ich odstránení sa územie začalo rapídne otepľovať a sibírsky permafrost sa začal rýchlo roztápať.

FOTO: Žulové mesto na Sibíri: objavili ho až nedávno


Následkom zvyšovania teploty začal vznikať v zemi kráter, ktorý sa rozpína na čoraz väčšie územie. Za uplynulých 10 rokov sa každoročne „narástol“ zhruba o 10 metrov. V súčasnosti je dlhý približne kilometer a v najhlbšom mieste má hĺbku 100 metrov.

Miestni obyvatelia udávajú, že z kráteru vychádzajú strašidelné zvuky a preto ho nazvali bránou do podsvetia. Ale nejde o žiadne peklo. Rastúci útvar postupne odkrýva pôdu, ktorá je stará približne 200-tisíc rokov. Celý ten čas bola zamrznutá v permafroste a teraz môžu geológovia skúmať jej zloženie a porovnávať podmienky na Zemi vtedy a dnes. Môže to vrhnúť nové svetlo na teóriu, ako sa naša Zem vyvíjala.

FOTO: Niečo takéto sa môže diať iba v Rusku

Avšak rastúci kráter by mal byť aj varovným znamením pre zvyšok planéty. Sibírsky kráter je ukážkou, čo dokáže spôsobiť globálne otepľovanie, ktoré v našich geografických podmienkach zatiaľ výrazne nevnímame. Ak budeme pokračovať takýmto tempom s produkciou skleníkových plynov, klčovaním lesov a tvorbou nevídaného množstva nerozložiteľného odpadu, tak sa na Zemi roztopí všetok permafrost a pôda pod nohami sa nám prepadne rovnako, ako na Sibíri.

Autor: Tatiana
Foto: Research Institute of Applied Ecology of the North/Alexander Gabyshev


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide zajac po lese, a tu počuje z kríkov nejaký krik. Odhrnie halúzky a vidí ako lišiak šklbe perie zo sliepky a volá: - Chcem ťa vidieť nahú!

 
Virtuálny barKamikaze Kamikaze
  • 4 cl vodky
  • 1 cl Triple sec
  • 1 lyžička limetkovej šťavy