Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

5 najbohatších ľudí v dejinách: Dnešných miliardárov hravo zatienia

3.10.2019 | Spektrum

O titul najbohatšieho človeka na svete sa v súčasnosti bije viacero mužov. Avšak rebríček najbohatších ľudí v dejinách je v dohľadnej dobe prakticky nemenný. Muži, ktorí okupujú jednotlivé priečky, boli totiž podstatne bohatší než súčasní multimiliardári. Ktorých päť mužov bolo v histórii najbohatších? Sumy uvádzame po započítaní inflácie.

5. Mir Osman Ali Khan, 220 miliárd eur

O tomto pánovi ste možno nikdy nepočuli, ale každopádne je jedným z najbohatších ľudí v dejinách. Po otcovej smrti sa v roku 1911 stal panovníkom indického štátu Hajdarabád a vládol plných 37 rokov.

FOTO: Krajiny, kde žije najviac milionárov

Miestni naňho spomínajú ako na vzdelaného muža, ktorý pomáhal rozvoju školstva, elektrifikoval krajinu a nechával stavať železnice. Zomrel v roku 1967.

4. Nikolaj Alexandrovič Romanov, 290 miliárd eur

Možno ho poznáte skôr pod menom Mikuláš II. Hodnotu majetku posledného ruského cára sa podarilo vypočítať nielen na základe toho, čo priamo vlastnil, ale do úvahy sa brali aj rôzne podiely, ktoré mal vo viacerých spoločnostiach. No a keďže ho ruská ortodoxná cirkev vysvätila, môžeme ho smelo označiť za najbohatšieho svätca v dejinách.

3. Andrew Carnegie, 300 miliárd eur

Bol bohatší než ruský cár, ale nie o veľa. Majetný a mocný podnikateľ sa stal slávnym v 19. storočí, keď sa do širšieho povedomia začal dostávať jeho životný príbeh. Carnegie sa narodil v Škótsku vo veľmi chudobnej rodine a v 40. rokoch 19. storočia emigroval s rodičmi a súrodencami do USA.

Poklady, ktoré čakajú na odhalenie. Jeden je aj v Česku

Tu si postupne založil vlastnú spoločnosť, z ktorej sa neskôr stal oceliarsky gigant. Väčšinu majetku pred smrťou rozdal rôznym charitatívnym organizáciám a dnes je známy ako jeden z najštedrejších filantropov.

2. John Rockefeller, 330 miliárd eur

Prirovnanie „bohatý ako Rockefeller" doslova zľudovelo a existuje už prinajmenšom 80 rokov. V moderných dejinách naozaj nebolo bohatšieho človeka. Narodil sa v roku 1839 v New Yorku a stal sa jedným zo zakladateľov firmy Standard Oil, takže zjednodušene sa dá povedať, že zbohatol na rope. Vybudoval si aj povesť filantropa, veď, úprimne povedané, mohol si dovoliť rozdávať. Dožil sa úctyhodných 97 rokov.

1. Mansa Musa, 380 miliárd eur

Mansa Musa, či, ak chcete, Musa I. z Mali, bol najbohatším mužom, aký kráčal po našej planéte. Bol vládcom afrického štátu Mali, narodil sa v roku 1280 a vlády sa chopil ako 32-ročný. Keď v roku 1337 zomieral, mal také obrovské množstvo zlata a šperkov, že je to dnes až nepredstaviteľné. Viac sa o ňom dozviete v tomto článku.

Autor: Liam
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis