Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Monogamia nie je jediná možnosť: Pozrite sa na ďalšie typy vzťahov

5.5.2019 | Sex a Flirt

Aj keď monogamia je v našom prostredí považovaná za akúsi normu, nie každý je stavaný na to, aby bol schopný žiť v monogamnom vzťahu. Našťastie, existujú aj iné typy vzťahov. Pripravili sme pre vás ich stručný prehľad, aby ste si mohli vybrať, ktorý z nich by vám vyhovoval najviac.

Prevažná monogamia
Ide o spôsob, ako zachovať v monogamnom vzťahu iskru a objaviť v ňom novú dimenziu. Hlavným princípom je, že ak by niekto z monogamnej dvojice dostal chuť užívať si sex s niekým iným, tak môže a partner to bude tolerovať. Vytráca sa tak prvok obmedzovania a nahrádza ho možnosť slobodne sa rozhodnúť znova a znova pre svojho životného partnera či partnerku. Partneri tak pracujú na tom, aby boli pre toho druhého stále príťažliví.

Najčastejšie chyby manželov: Robíte ich aj vy?

Striedačka
Striedačku (v angličtine swinging) praktizujú páry, ktoré si navzájom vymieňajú partnerov a to hlavne na sex. Niektoré páry majú dlhodobú dohodu o striedaní partnerov, alebo si spoločne zvyknú užívať skupinový sex. Iné páry vyhľadávajú zakaždým nové páry na striedanie partnerov, napríklad na sex párty.

FOTO: Najpikantnejší profil Instagramu: Budete slintať

Polyamória
Polyamória umožňuje partnerom mať viacero romantických i sexuálnych vzťahov naraz. Môže to byť napríklad pár, ktorý má romantické a sexuálne väzby s inými ľuďmi mimo vzťahu, alebo to je jednotlivec, ktorý má viacero partnerov.

Hierarchizovaná polyamória
Hierarchizovaná polyamória prináša do polygamných vzťahov systém. Partneri sa dohodnú, ktorý vzťah je pre nich primárny, čiže mu budú venovať najviac času a budú sa brať ako životní partneri, ale popri ňom môžu mať aj sekundárne vzťahy, pričom sekundárni partneri môžu mať svojich ďalších hlavných partnerov.

Nezanedbávajte sex: Pozrite sa, čo by sa s vami dialo

Vzťahová anarchia

Vzťahová anarchia znamená absolútnu slobodu. Ľudia si môžu užívať sex i romantiku s kým chcú bez akéhokoľvek vzťahového nálepkovania.

Ktorý zo spomínaných vzťahov by ste si vybrali a čo by vám naň povedala vaša partnerka? Napíšte nám to do komentárov pod článok.

Autor: Mat
Zdroj foto: Shutterstock


Focus Media


Aké pevné sú vaše nervy?
Otestovalo sa 26183 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter