Článok bol vytlačený zo serveru Magazín.sk

Barringerov kráter vznikol nedávno, s jeho históriou sa spája neúspech aj smrť

19augusta 2019 | TechMag
Asi pred 50-tisíc rokmi sa z Pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom uvoľnil kus skaly, ktorý sa zrazil so Zemou. Pozostával z niklu a železa, mal priemer 50 metrov a vážil 300-tisíc ton. Rýchlosťou 12,8 kilometra za sekundu vletel do zemskej atmosféry a tí, ktorí sa vtedy pozreli na oblohu, mohli vidieť obrovskú ohnivú guľu. Nasledoval náraz.

Barringerov kráter v Arizone vznikol po uvoľnení energie o sile desať megaton, čo je 150-krát viac než sa uvoľnilo pri výbuchu bomby nad Hirošimou. Z meteoritu neostalo prakticky nič, v obrovskej páľave sa skala doslova vyparila. Zrážka však vyvrhla do vzduchu milióny ton zeminy do vzdialenosti 1,5 kilometra. Keď sa usadil prach, všetko, čo ostalo, bol kráter s priemerom jedného kilometra a hĺbkou 250 metrov.

Ako vyzerá kráter po jadrovej bombe? Pozrite sa, môžete ho aj navštíviť

Zrážka sa odohrala počas poslednej doby ľadovej, keď bolo podnebie v Arizone vlhkejšie a chladnejšie. Dnešný štát bol v podstate trávnatou planinou pokrytou lesmi, kde sa prechádzali mamuty obrovské leňochody. Mnohé z nich nepochybne náraz meteoritu zabil.

Príroda sa však zo zrážky postupne spamätala. Na dne krátera vzniklo jazero a postupne sa v ňom hromadili sedimenty, až kým sa kráter nestal o 70 metrov plytším. Potom však doba ľadová skončila, Arizona začala vysychať a jazero zmizlo, vďaka čomu sa kráter zachoval, pretože ho sucho uchránilo pred eróziou.

VIDEO: V Austrálli zmizol kus pobrežia, zhltlo ho more

Kráter dostal meno po Danielovi Barringerovi, ktorý ako prvý podotkol, že útvar mohol vzniknúť po dopade meteoritu Leží 70 kilometrov východne od mesta Flagstaff uprostred púšte a je najväčším kráterom na území USA. Tiež je jedným z najlepšie zachovalých kráterov na Zemi. Dnes má priemer asi 1200 metrov a hĺbku 170 metrov, pričom okraj obklopuje vrstva zeminy týčiaca sa 45 metrov nad okolitou pláňou.


Pôvod krátera bol kedysi kontroverzný. Vo vedeckej obci panovala zhoda, že všetky prirodzené útvary vznikajú tisíce až milióny rokov a nie je možné, aby sa objavili počas jedného katastrofického momentu. Banský inžinier Daniel Barringer však odborníkov vyviedol z omylu. Protirečil najvýznamnejším vedcom svojej doby a bol si istý, že pod povrchom krátera leží ložisko niklu a železa s váhou desať miliónov ton.

V roku 1928 získal od sponzora 200-tisíc dolárov a sľuboval zisk vo výške 250 miliónov. Prieskumná šachta však nenarazila na bohaté ložisko kovov, ale iba na vodu. Sklamaný Barringer teda zašiel na konzultáciu o veľkosti meteoritu za astronómom F. R. Moultonom. Ten vyrátal veľkosť vesmírneho telesa na 300-tisíc ton, teda len tri percentá z Barringerovho odhadu. Bolo jasné, že meteorit sa vyparil a akékoľvek ďalšie kopanie šácht je zbytočné.

FOTO: Pred bránami pekla: takto vyzerá kráter sopky zblízka

Barringer prišiel takmer o všetok majetok i stovky tisíc od investora. Neúspech ho zničil natoľko, že 30. novembra 1929 dostal ťažký infarkt a zomrel.

Až v roku 1960 potvrdil výskum Eugena Shoemakera Barringerove domnienky. Dôkazom boli minerály (koezit a stišovit), ktoré vznikajú len pri náraze asteroidu do zeme. Išlo o vôbec prvý dôkaz toho, že Zem vôbec niekedy zasiahol meteorit. Barringerov kráter dnes vlastnia potomkovia Daniela Barringera.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock(c) News and Media Holding