Článok bol vytlačený zo serveru Magazín.sk

Fantastické fakty o Slnku

28júla 2011 | Spektrum
Je zrejmé, že slnka si toto leto veľa neužijeme. Jedno z mála miest na Slovensku, kde ho v týchto dňoch zaručene nájdete, je tento článok. Prinášame vám tie najfascinujúcejšie slnečné fakty!
Vonkajšia vrstva Slnka má teplotu vyše 6000°C, no jeho jadro sa môže pochváliť asi 2500-násobne vyššou teplotou (takmer 15000°C). Práve v jadre sú teplota a tlak také vysoké, že tu dochádza k nukleárnym reakciám.

Každú sekundu vydá  Slnko také množstvo energie, že by to pokojne pokrylo potreby celého sveta na vyše 1000 rokov a v priebehu jedinej sekundy stratí až 5 miliónov ton materiálu!

Zaujímavé je aj to, že ak by Slnko dnes prestalo produkovať energiu, na Zemi by sme to spozorovali a pocítili až o 50 miliónov rokov.

Ak by sa predmet s veľkosťou kvapky z jadra Slnka položil na Zem, žiadny živý organizmus v rozsahu 150 km od tejto kvapky by to neprežil.

Keby sme si predstavili Slnko ako nafukovaciu loptu, Jupiter by bol v porovnaní s ním veľký ako golfová loptička a naša Zem by mala veľkosť hrášku.

Povrch Slnka je veľký ako súčet povrchov 11 990 našich Zemí.

Gravitácia na povrchu Slnka je 28-násobne vyššia ako na Zemi a človek vážiaci na Zemi 60kg by na Slnku vážil 1680kg!

Na rozdiel od Zeme je povrch Slnka tvorený len plynmi, nie je tu žiadny pevný povrch.

Svetlo zo Slnka putuje na našu Zem asi 8,3 minúty a na najvzdialenejšiu planétu od Slnka (Pluto) to svetlu trvá 5,5 hodiny.

Gravitačná sila Slnka je taká silná, že aj 5,9 miliárd kilometrov od Slnka vzdialené Pluto je touto silou udržiavané na obežnej dráhe.

Asi bilión neutrínov zo Slnka prejde vaším telom pri čítaní tejto jedinej vety.

Všetko uhlie, olej, plyn a drevo na celej Zemi by udržali Slnko svietiť len pár dní.

Plocha Slnka s veľkosťou poštovej známky svieti takou intenzitou ako 1 500 000 sviečok.

Ak by Slnko prestalo svietiť, všetko živé na Zemi by zmrzlo na smrť, trópy by boli také chladné ako póly a oceány by sa zmenili na pevnú ľadovú plochu.

V priebehu 1,1 miliardy rokov odo dnes bude Slnko o 10% jasnejšie, čo znamená, že atmosféra Zeme sa kompletne vysuší, pretože všetka vodná para sa stratí vo vesmíre.

V priebehu 3,5 miliardy rokov odo dnes bude Slnko o 40% jasnejšie. Oceány sa vyparia do vesmíru a to znamená koniec všetkého pozemského života.

O 7,7 miliardy rokov odo dnes sa Slnko stane takzvaným Červeným obrom (Red Giant), pričom sa jeho veľkosť zväčší 200-násobne a pravdepodobne pohltí planétu Merkúr (možno aj niektoré iné).

Asi o 7,9 miliardy rokov sa Slnko stane Bielym trpaslíkom s veľkosťou našej planéty Zem, neschopné vytvárať žiarenie. Toto teleso bude však také husté, že čajová lyžička hmoty by vážila viac ako tonu.

Slnko sa môže pýšiť skutočne úctyhodným vekom – má asi 4,5 miliárd rokov. Napriek tomu sa predpokladá, že je len asi v polovici svojho „života“ a svietiť bude ešte aspoň raz tak dlho.

Napriek tomu, že sa nám zdá pri pohľade na nočnú oblohu, že Mesiac žiari, nie je to tak. Mesiac totiž nevydáva žiadne svetlo. To, čo vnímame ako svetlo, je odraz slnečného žiarenia. 

Autor: Mário


(c) News and Media Holding