Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   
  FOTO: Zvláštne fakty o ľudskom tele: Ktorá časť mozgu dominuje u vás?  
Pečeň plní viac než 500 funkcií. Okrem iného filtruje krv, rozkladá a absorbuje tuky, spracúva cholesterol a niektoré vitamíny, detoxikuje organizmus, reguluje hladinu glukózy a mnohé ďalšie.
     
     
 
   
 
     
FOTO: Zvláštne fakty o ľudskom tele: Ktorá časť mozgu dominuje u vás?Aj v 21. storočí skrýva ľudské telo mnohé tajomstvá, ktoré sa vede zatiaľ nepodarilo odhaliť. A mnohé zaujímavosti zasa bežný človek nepozná napriek tomu, že sú známe už dlho. Zoznámte sa s 12 bizarnými faktami, ktoré môžu platiť aj pre váš organizmus.
Jeden človek by nakŕmil vyše milióna komárov. Jeden komár nasaje pri jednom kŕmení 0,003 mililitra krvi. Ak rátame s tým, že v tele koluje približne päť litrov krvi, na človeka by muselo sadnúť asi 1,67 milióna komárov, aby ho vysali dosucha.

Brutálne fakty o obchode s orgánmi: V nelegálnom biznise sa točia stovky miliónov

Aj z mužských bradaviek môže tiecť mlieko. Nezávisle od pohlavia sa u ľudí vyskytujú mliekovody, a mužské bradavky sa dajú stimulovať tak, aby poskytovali mlieko. Deje sa tak ale veľmi zriedkavo. Laktácia sa napríklad pozorovala u väzňov počas druhej svetovej vojny, ktorí dlhé mesiace hladovali. Keď dostali poriadnu stravu, na istý čas u nich došlo k výkyvu hladiny hormónov. To isté sa môže diať pri cirhóze pečene.

Ďalšie bizarné fakty o ľudskom tele zistíte v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Pixabay