Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   
  FOTO: Trpaslík predbehol Rusko: Spoznajte s nami čaro štatistiky  
Nemecko má zo všetkých štátov najmenší podiel detskej populácie. Zatiaľ čo deti vo veku od 0 do 14 rokov tvoria len 12 percent v obyvateľstva, v Keni je to až 40 percent.
     
     
 
   
 
     
FOTO: Trpaslík predbehol Rusko: Spoznajte s nami čaro štatistiky„Verím iba tým štatistikám, ktoré som sám sfalšoval," povedal raz Winston Churchill. A George Bernard Shaw zasa poznamenal: „„Poznám tri druhy klamstva: Malé klamstvo, veľké klamstvo a štatistika." Tento vedný odbor sa veru neteší prílišnej priazni, my vám však dokážeme, že vie byť aj mimoriadne zaujímavý.
Rusko je rozlohou 119-krát väčšie než Bangladéš, v počte obyvateľov však suverénne víťazí juhoázijská krajina. Zatiaľ čo v Rusku žije okolo 145 miliónov ľudí a populácia navyše pomaly vymiera, Bangladéš obýva až 163 miliónov ľudí. Mimochodom, Bangladéš je ani nie trikrát väčší ako Slovensko, takže si asi viete predstaviť, aká je tam tlačenica.

Na Zemi sa nachádza viac stromov než je hviezd v našej galaxii. Astronómovia odhadujú počet hviezd v Mliečnej dráhe na asi 400 miliónov, pričom celosvetový lesný porast tvoria až tri miliardy stromov.

Úžasné nedotknuté miesta, ktoré ešte človek nepreskúmal

Ďalšie zaujímavé štatistické fakty nájdete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, Shutterstock