Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   
  FOTO: Nehostinné peklo: Človek by na iných planétach prežil len sekundy  
Najväčšia planéta v slnečnej sústave by pre vás bola sídlom iba na jednu sekundu. Potom vás Jupiter šokuje svojím zúrivým vetrom a hurikánmi, ktoré ľudské telo jednoducho nedokáže zvládnuť. Planéta je plynovým svetom, ktorý sa v zásade skladá z vodíka a hélia. Okrem toho sa tu neustále tvoria kryštály amoniakového snehu a nie je možné si predstaviť, ako by niekto mohol ustáť tento šialený toxický koktail.
     
     
 
   
 
     
FOTO: Nehostinné peklo: Človek by na iných planétach prežil len sekundyPredpokladajme, že sa človek naučil dýchať vo vesmíre bez použitia špeciálnych prístrojov a že ľudstvo sa dostalo na všetky planéty v slnečnej sústave. Ako dlho by osoba prežila na jednotlivých planétach bez ochranných prostriedkov? To sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
Merkúr

Ak chcete niekedy navštíviť túto planétu a vyhnúť sa nepríjemným následkom, musíte si to správne načasovať. Kolísanie teploty na Merkúre je jednoducho úplne šialené, cez deň tu môže byť 420 stupňov Celzia, zatiaľ čo v noci klesne teplota na -180 stupňov Celzia. Merkúr rotuje relatívne pomaly, takže aby ste prežili, stačí zachytiť okamih, keď sa denná teplota zmení na nočnú teplotu. Čiže by ste zvládli asi 90 sekúnd.

Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak

O tom, ako dlho by prežil človek na ďalších planétach slnečnej sústavy, sa dozviete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock