Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   
  FOTO: Nehostinné peklo: Človek by na iných planétach prežil len sekundy  
Keby ste mali niekedy šancu vkročiť na Venušu, užili by ste už len sekundu života. Mimochodom, použitie slova „užili“ bolo trochu sarkastické, pretože ťažko povedať, čo presne by vás zabilo. Atmosféru tejto planéty tvorí z 98 percent oxid uhličitý a tlak je 90-krát väčší ako na Zemi a celý povrch Venuše pokrývajú husté mraky, z ktorých prší kyselina sírová. Okrem toho je planéta veľmi horúca a priemerná teplota dosahuje takmer 420 stupňov Celzia.
     
     
 
   
 
     
FOTO: Nehostinné peklo: Človek by na iných planétach prežil len sekundyPredpokladajme, že sa človek naučil dýchať vo vesmíre bez použitia špeciálnych prístrojov a že ľudstvo sa dostalo na všetky planéty v slnečnej sústave. Ako dlho by osoba prežila na jednotlivých planétach bez ochranných prostriedkov? To sa dozviete na nasledujúcich riadkoch.
Merkúr

Ak chcete niekedy navštíviť túto planétu a vyhnúť sa nepríjemným následkom, musíte si to správne načasovať. Kolísanie teploty na Merkúre je jednoducho úplne šialené, cez deň tu môže byť 420 stupňov Celzia, zatiaľ čo v noci klesne teplota na -180 stupňov Celzia. Merkúr rotuje relatívne pomaly, takže aby ste prežili, stačí zachytiť okamih, keď sa denná teplota zmení na nočnú teplotu. Čiže by ste zvládli asi 90 sekúnd.

Koniec rakiet? Do vesmíru budú možno ľudia cestovať celkom inak

O tom, ako dlho by prežil človek na ďalších planétach slnečnej sústavy, sa dozviete v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Shutterstock