Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   
  Stredoveké liečebné metódy, ktoré fungujú  
Odstránenie šedého zákalu: Liečba katarakty nie je nič nové, pretože ľudia mali vždy problémy so šedým zákalom. Pri tomto ochorení ide o nahromadenie bielkovín v oku, ktoré spôsobujú zakalené videnie. V stredoveku bola jedinou možnosťou „liečby“ veľmi ostrá čepeľ, podobná skalpelu, s ktorou ju chirurg jednoducho vylúpol. Treba poznamenať, že vtedajší lekári boli zvyčajne holiči, ktorí používali ostré nástroje. Predstavte si, že sa píše rok 1387 a máte kataraktu. Stačilo zájsť do najbližšieho holičstva a dúfať, že „lekár“ má za sebou dostatok týchto zákrokov. Zdroj foto: ibtimes.co.uk
     
     
 
   
 
     
Stredoveké liečebné metódy, ktoré fungujúStredovekú medicínu neraz charakterizujeme ako odbor, ktorý uviazol niekde medzi prastarou medicínou čerpajúcou z myšlienok gréckych mysliteľov a náboženskými presvedčenia a poverami, ktoré v tom čase vládli svetu. Pravdou však je, že stredovekí lekári skúšali aj nové pokrokové postupy. A vďaka ich neutíchajúcemu úsiliu uzrelo svetlo sveta niekoľko postupov, ktoré v podstate pretrvali dodnes.
Kauterizácia

Jednou z najmenej zábavných metód liečenia, ktorá pochádza zo stredoveku je kauterizácia. Lekári ju používali pre rôzne typy zranení, a to nielen u mužov, ktorí získali zranenie na bojovom poli. V akútnych prípadoch slúžila na zabránenie vykrvácania. Pomocou kauterizácie dokonca liečili infekcie a menšie zranenia.

Kauterizácia je síce účinná, ale tiež mimoriadne nebezpečná. Jej účinnosť spočíva v schopnosti zastaviť krvácanie a utesniť ranu. Nebezpečenstvo vyplýva z chemických zmien bielkovín v tele, ktoré môžu zvýšiť pravdepodobnosť vzniku infekcie v mieste poškodenia. No v prípade, že v dôsledku obrovskej krvnej straty môže dôjsť k smrti, dokáže kauterizácia zachrániť život. Druhotnou príčinou smrti môže byť prípadná infekcia, ktorá vznikne pod kauterizovaným tkanivom a rýchlo sa rozšíri.

Myslíte si, že voda vám pomôže s opicou? Pravda je inde

Ďalšie účinné liečebné metódy zo stredoveku nájdete v galérii nižšie.

Autor: Radomír
Zdroj foto: themedicinejournal.com