Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   
  FOTO: Unikátne fotky Indiánov predtým, než ich Američania definitívne zmenili  
Foto: Richard Throssel
     
FOTO: Unikátne fotky Indiánov predtým, než ich Američania definitívne zmeniliRichard Throssel sa narodil v roku 1882 ako člen kmeňa Kríov, domorodých obyvateľov Kanady. Ako 20-ročný sa však presťahoval do rezervácie kmeňa Crowov v americkej Montane. Tamojší ho prijali za svojho a umožnili mu fotografovať. Vznikli tak zábery, aké nemajú obdobu.
Throssel žil medzi Crowmi do roku 1911 a o tomto indiánskom kmeni sa vtedy nedalo hovoriť inak ako o pomaly hynúcom. Patrili však k Indiánom Divokého západu a mali takmer legendárny status. Medzi nimi stále žili bojovníci, ktorí bojovali v historických bitkách a Crowovia v rezervácii viedli životy podľa starých tradícii.Bývali v típí, vykonávali ceremoniálne tance okolo ohňov a chlapcov vychovávali tak, aby sa z nich stali dobrí lovci a bojovníci.

Najväčší masaker Indiánov: Vojaci zavraždili desiatky žien a detí

Svet okolo nich sa však menil. Mladí odchádzali z rezervácie a tí, ktorí sa rozhodli ostať, sa pomaly prispôsobovali životu „civilizovaných" Američanov. V čase, keď Throssel žil medzi Crowmi, sa v rezervácii staval prvý drevený dom po vzore bielych osadníkov. Deti museli navštevovať aj oficiálne školy, kde ich po anglicky učili kresťanskí misionári.

Najväčší indánski náčelníci: V boji s armádou sa nikdy nevzdali

Throsselove fotky tak ponúkajú jedinečnú možnosť nahliadnuť do života Indiánov predtým, než sa definitívne zmenil. Sú oknom do čias, keď sa strhávali típí a na ich miestach vyrastali domy. Nájdete ich v našej galérii.

Autor: Noel
Foto: Richard Throssel