Centrum.sk: Utorok, 12.11.2019
meniny má Svätopluk
   

Zločinec so superschopnosťou: Zbohatol vďaka fotografickej pamäti

17.9.2019 | Biznis

„S veľkou mocou prichádza veľká zodpovednosť." Citát zo Spidermana pozná väčšina fanúšikov tohto filmu, ale istý pokladník z Japonska sa medzi nich neradí. Svoju superschopnosť totiž nevyužil na konanie dobra, ale naopak sa vďaka nej pokúsil nelegálne zbohatnúť. Ako to chcel dosiahnuť?

Jusuke Taniguči má 34 rokov a fotografickú pamäť. Zatkli ho za to, že odcudzil informácie o kreditných kartách od vyše 1300 ľudí a pritom nevyužil nič okrem svojej hlavy. Pracoval totiž za pokladňou a vždy, keď mu niekto podal platobnú kartu, aby ju mohol pokladník vložiť do terminálu, Taniguči si v zlomku sekundy zapamätal všetky údaje potrebné k zaplateniu.

Prvý vesmírny zločin? Astronautka sledovala svoju exmanželku z paluby ISS

Ako pokladník pracoval len na polovičný úväzok priamo v japonskom hlavnom meste Tokio. V obchode sa zamestnal práve preto, aby mohol svoju pamäť využívať na nekalé činy. Dokázal si prakticky okamžite zapamätať 16-miestne číslo karty, jej exspiráciu, meno majiteľa i bezpečnostný kód. Nič viac na nakupovanie cez internet nepotreboval.Fotografická pamäť, zvaná tiež aj eidetická, je schopnosť vyvolať si v mysli detaily akéhokoľvek obrázka. Taniguči si dokázal tieto „snímky" zapamätať tak dlho, kým si potrebné údaje zapísal do denníka. Keď polícia vtrhla do jeho bytu, našla zápisník so stovkami a stovkami údajov o kreditkách a ich majiteľoch. Bolo ich vyše 1300.

Prečo vraždili? Tínedžerky objasnili, čo ich viedlo k zabíjaniu

Taniguči povedal policajtom, že prostredníctvom cudzích kreditných kariet si kupoval všemožné veci, ktoré potom predával v záložniach. Peniaze následne používal na platenie nájomného a kúpu potravín. Chytili ho kvôli chamtivosti. V marci si totiž objednal dve drahé kabelky za 270-tisíc jenov, čo je asi 2500 eur. Nechal si ich doviezť priamo do bytu a na základe toho ho muži zákona vystopovali.

Brutálne fakty o obchode s orgánmi: V nelegálnom biznise sa točia stovky miliónov

Mnohé japonské banky zatiaľ nevyužívajú bezpečnostné systémy, ktoré by dokázali zabrániť takýmto podvodom. Zatiaľ čo u nás je zväčša potrebné pri platbe kartou zadať aj kód, ktorý človeku príde SMS-kou, v krajine vychádzajúceho Slnka ide o hudbu budúcnosti. Ľudia s fotografickou pamäťou tu tak majú raj.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ako sa povie policajtova žena po španielsky? Doňa Debilita

 
Virtuálny barClaire Claire
  • 4 cl brandy
  • 1 žĺtok
  • 2 cl cukrového sirupu
  • studená čierna káva
  • mletá káva