Centrum.sk: Nedeľa, 17.11.2019
meniny má Klaudia
   

Zdravotné sestry, ktoré možno právom označiť za hrdinky

11.9.2018 | Biznis

Vojny prinášajú okrem bolesti aj hrdinské skutky. Existuje množstvo ľudí, ktorí pomohli druhým, a zostali v anonymite. Vďaka záznamom a svedkom sa však svet predsa o nich dozvedel. V histórii preto nájdeme nielen veľké mená, ale aj obyčajných ľudí, ktorí svojím odvážnym prístupom zachránili desiatky či stovky životov. Patria k nim napríklad tisícky zdravotných sestier, ktoré neváhali riskovať životy a svojou odvahou a húževnatosťou sú vzorom pre nás všetkých.

„Nesmrteľná" Vivian Bullwinkel

Vivian ako austrálska armádna sestra slúžila počas druhej svetovej vojny na lodi neďaleko Singapuru, keď zažila ničivý japonský útok. Zásah lode torpédom prežilo iba 22 sestier, pričom Vivien len vďaka tomu, že sa doslova zakvačila za záchranný čln a plávala niekoľko hodín k ostrovu Bangka. Na druhý deň však Japonci na ostrove zastrelili všetky zdravotné sestry. No Vivien opäť prežila - guľka jej síce zasiahla brucho, ale minula všetky životne dôležité orgány. Predstierala smrť, kým nepriatelia neodišli. Nasledujúce tri roky prežila ako vojnový zajatec a tajne dokumentovala mučenie, ktorého bola svedkom. Po celú dobu pokračovala v starostlivosti o chorých a zranených. Po vojne Vivien označili za najhrdinskejšiu sestru Austrálie.

FOTO: Riskovali pre záchranu životov: Ako pracovali vojenskí zdravotníci v minulosti?

Priekopníčky Elsie Knocker a Mairi Chisholm
Tieto zdravotné sestry počas prvej svetovej vojny upozornili na vážny problém súvisiaci s prevozom ťažko ranených vojakov do nemocnice. Zistili, že drvivá väčšina vojakov zomrela už počas transportu, pretože nemocnice boli ďaleko od bojísk. Navrhli preto starostlivosť o ranených vojakov v blízkosti predných línií, čo však dôstojníci rezolútne odmietli. Lenže sestry boli neoblomné, ignorovali príkazy a založili prvé provizórne lekárske zariadenie iba 15 metrov od prvých zákopov. Vďaka včasným zákrokom zachránili život 23-tisíc vojakom, ktorí by inak zomreli. Ich odvaha pritiahla pozornosť mnohých významných ľudí ako napríklad Marie Curie alebo belgického kráľa, ktorý ich ocenil medailou.

Spomalia vedci biologický čas? Môžu tak predĺžiť ľudský život

Anjeli z Bataanu a Corregidora
V 40. rokoch minulého storočia mnoho amerických zdravotných sestier slúžilo na Filipínach. Po náletoch Japoncov na Manilu v decembri 1941 však museli hľadať útočisko v miestnych džungliach, kde sa starali o šesťtisíc pacientov trpiacich maláriou. Keďže Japonci systematicky znižovali zásoby potravín a miesta neustále bombardovali, sestry sa museli presídliť z Bataanu na ostrov Corregidor, kde vytvorili podzemnú nemocnicu. Tie, ktoré sa rozhodli zostať s chorými a so zajatcami museli čeliť neľudským podmienkam. Keď Japonci obmedzili denný prísun jedla pre väzňov na 700 kalórií, sestry kŕmili väzňov a pacientov korienkami, kvetmi, burinou a rôznymi krémami. Po viac ako dvoch rokoch brutálneho zajatia ich spojenci nakoniec oslobodili a sestry vošli do histórie ako anjeli.

FOTO: Medicína na začiatku 20. storočia: Aj takto sa liečilo

Akčné Mary Fleming a Aileen Turner
Írske sestry slúžili na oddelení liečby tuberkulózy v nemocnici Grove Park v Londýne. Bohužiaľ v roku 1940 nemocnicu zničilo masívne nemecké bombardovanie. Sedemnásť pacientov s TBC, ktorí bombardovanie prežili sa obe sestry rozhodli dostať do bezpečia. Najprv sa museli vyšplhať von oknom, plaziť po podlahe, ktorá bola na pokraji zrútenia a prejsť potrubím, z ktorého unikala horúca para. Všetko stihli v pravý čas, lebo po tejto strastiplnej evakuácií sa zrútila časť budovy, z ktorej práve unikli.

Púšťanie žilou: Liečebná praktika, ktorá vás mohla zabiť

Spievajúca Ellen Savage
Spievanie so zlomenou čeľusťou je nepochybne veľmi ťažké. Sestre Ellen Savage však dokázala spievať so zlomenou čeľusťou, rebrami a ďalšími zraneniami ľuďom, ktorí potrebovali jej pomoc. Austrálska armádna sestra počas druhej svetovej vojny utrpela vážne zranenia, keď Japonci náletmi zničili nemocničnú loď Centaur, na ktorej slúžila. Ellen však bola jediná sestra, ktorá nálety prežila, a preto sa rozhodla pomôcť ľuďom, ktorí ostali uväznení na zničenej lodi. Potlačila bolesti zo zranení a na rafte sa spolu s ostatnými pacientmi snažili preplávať do bezpečia. Pozitívnu náladu udržiavala spevom, vďaka ktorému sa všetci odpútali od sledovania lietadiel, ktoré im lietali nad hlavami. Spev im pomohol zvládnuť aj strach zo žralokov, ktoré okolo nich krúžili. Po vojne Ellen za odvážne správanie ocenili medailou.

„Jednooká" Beatrice MacDonald
Zdravotné sestry počas prvej svetovej vojny čelili rôznym infekciám, omrzlinám, nákazám a celkovému fyzickému vyčerpaniu. Tie, ktoré pracovali v prvej línii navyše denne riskovali život. Sestra Beatrice MacDonald sa počas roku 1917 stala obeťou leteckého náletu, počas ktorého prišla o jedno oko. Napriek zraneniu však slúžila až do konca vojny.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Neviem sa rozhodnúť, či po smrti sa mám dať spáliť alebo pochovať!
- A čo ti radí manžel?
- Aby so sa dala vypchať!

 
Virtuálny barAdria Look Adria Look
  • 2 cl ginu
  • 2 cl Curacao blue
  • šampanské na doliatie
  • 2 cl citrónovej šťavy
  • marhuľa na ozdobenie