Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Zaujímavosti z dejín piva: Viete, kto vymyslel tekutý chlieb?

16.2.2018 | Biznis

Na svete neexistuje obľúbenejší alkoholický nápoj ako pivo. Mnohí dokonca tvrdia, že nenájdete starší mok. Jeho počiatky siahajú až do obdobia 10 000 rokov pred Kristom a prví ho objavili Sumeri a obyvatelia Mezopotámie. Názov pivo pochádza zo staroslovienčiny a v preklade znamená pitie.

S pivom rovno do neba

Neznámy stredoveký mních raz povedal: „Ten, kto pije pivo, dobre spí. Kto dobre spí, nemôže hrešiť. Ten, kto nehrešil, ide do neba. Amen." Mnísi v kláštoroch žili jednoduchý život plný poľnohospodárskej práce, bohoslužieb a odriekania. Ale na jednu svetskú vec sa predsa len tešili - na pivo. Preto na svojich pozemkoch pestovali chmeľ a varili pivo. V západnej Európe sa chmeľ začal na výrobu piva používať až v 15. storočí. Dovtedy ľudia varili pivo bez chmeľu, bolo silné a obsahovalo viac alkoholu. Mnísi pre zlepšenie chuti do piva pridávali škoricu alebo kuracie drobky.

Pivná potopa: Keď zlatistý mok zabíjal ľudí

Chammurapiho zákonník a pivo
Najstarší dochovaný zákonník na svete, ktorý vydal kráľ Chammurapi (1728-1686 pred Kristom), obsahuje aj ustanovenia o pive. Tresty v ňom súviseli napríklad s čapovaním piva. „Kto bude miešať do piva vodu, utopia ho v sude alebo lievikom do neho budú liať pivo tak dlho, kým nezomrie." Smrť utopením hrozila i krčmárke, ktorá by predávala pokazené pivo. O úcte k pivu napovedá dodržiavanie nepísaného zákona v Babylónii - počas vojenských ťažení ušetriť v dobytom meste pivovar.

Dobrá správa: na svete je pivo, ktoré vraj nespôsobuje opicu

Oslavná báseň na výrobu piva
Najstaršie dochované písomné záznamy o varení piva sú staré šesťtisíc rokov a pochádzajú z obdobia sumerskej kultúry. Údajne to boli práve Sumeri, ktorí náhodou objavili proces kvasenia. Z roku 1 800 pred Kristom sa zachovala hlinená tabuľka s textom básne „Hymna Ninkasi" (Ninkasi - bohyňa pivovarníctva), ktorú napísal dávny sumerský básnik a obsahovala prvý recept na varenie piva. Pivovar Anchor Brewing Company dokonca v roku 1989 vyrobil limitovanú edíciu piva Ninkasi label podľa vedecky zrekonštruovaného pôvodného sumerského receptu.

Najsilnejšie pivo na svete

Najsilnejšie pivo na svete obsahuje až 67,5 percenta alkoholu. Ak si na ňom chcete pochutnať, musíte navštíviť Škótsko. Dvaja chlapíci, ktorí pivo Snake Venom (Hadí jed) vyrábajú však varujú, že by ste ho mali vychutnávať ako whiskey a na jedno posedenie nevypiť viac ako 35 mililitrov. Fľaša s obsahom 275 mililitrov stojí 50 libier.

Pivo neraz zachránilo ľudstvo

Nebyť piva, ľudstvo by už možno neexistovalo. V staroveku bolo totiž najdostupnejším spôsobom ako prijať kalórie a tekutiny do tela, pretože ľudia nemali vždy k dispozícii zdravú výživu a čistú vodu. V období rozkvetu Grécka a Ríma nastal pokrok, ľudia postavili akvadukty a vyriešili aj spôsob prepravy a filtrovania vody, ktoré doposiaľ svet nepoznal. Po páde západorímskej ríše však invázne germánske kmene zničili systém filtrácie vody a opäť prišlo na rad pivo. Jeho výhodou je, že ide o jediný alkoholický nápoj, ktorý zároveň hydratuje, keďže pozostáva až z 95 percent vody. Počas celej histórie predstavovalo bezpečný spôsob ako uhasiť smäd.

20 pivných zaujímavostí, ktoré ste netušili

Pivo ako celodenná strava
Vedeli ste, že v 16. storočí najlepšie pivo varili v kláštoroch? Najviac piva vypili paulanerskí mnísi, ktorí sa v čase pôstu vzdali jedla, no nápoje mali dovolené. Teda aj pivo, ktoré nazývali tekutým chlebom. Mnísi zistili, že pivo je také výživné, že ich udrží pri zdraví a živote celých 46 dní pôstu. Hoci nesmeli jesť, vypiť mohli neobmedzené množstvo piva, ktoré obsahovalo množstvo živín a vitamínov. Samozrejme, vedľajším účinkom bola opitosť, no mnísi vlastne dokázali, že ľudia môžu žiť iba na pive.

Autor: Radomír
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis