Centrum.sk: Nedeľa, 22.9.2019
meniny má Móric
   

Zamestnania, ktoré už ľudia stratili kvôli strojom

31.5.2019 | Biznis

Mnoho profesií, ktoré boli bežné ešte pred niekoľkými storočiami alebo dokonca pred niekoľkými desiatkami rokov, dnes už neexistuje. Vymizli, keď šikovní ľudia vynašli rôzne technológie a zjednodušili si nimi život. O niekoľko desiatok rokov takto budeme spomínať na profesie, ktoré dnes živia nás.

Stavač bowlingových kolkov

Neuveríte, ale pred niekoľkými desaťročiami na konci bowlingových dráh postávali mladí chlapci, ktorých úlohou bolo postaviť do pôvodnej polohy spadnuté kolky a vrátiť hráčom bowlingové gule. Hoci išlo o fyzicky náročnú prácu, ktorá väčšinou trvala do nočných hodín, mzda bola veľmi nízka. Zmena nastala až po roku 1936, keď Gottfried Schmidt skonštruoval prvý mechanický stavač kolkov, ktorý však stále vyžadoval ľudskú obsluhu. Dnes sú už bowlingové dráhy plne automatizované.

FOTO: Detská práca pred 100 rokmi: Robiť museli aj osemroční

Odpratávač výkalov
V stredoveku používali ľudia na farmách namiesto splachovacích toaliet vyvýšenú dosku s otvorom uprostred, ktorá pripomínala latrínu. Po použití „toalety" výkaly skĺzli do žumpy, ktorú musel niekto vyprázdniť. A to bola úloha zberačov výkalov. Museli zostúpiť do tesných žúmp a neraz sa brodili do pol pása vo výkaloch. Naberali ich do vozíkov a odvážali na skládky, kde sa zmenili na hnojivo. A keďže v tom období nebol kúpeľ bežnou záležitosťou, robotníci neuveriteľne smrdeli. Preto málokedy vychádzali cez deň von a prácu vykonávali najmä v noci. A práca to bola naozaj nebezpečná, pretože výkaly produkovali jedovaté plyny, ktoré ich mohli otráviť. Kompenzáciou im bola pomerne vysoká mzda, keďže túto prácu chcel robiť naozaj málokto. Profesia zanikla v 19. storočí, keď sa začalo s budovaním kanalizácií a vznikli prvé čistiarne odpadových vôd.

Zaviedli štvordňový pracovný týždeň: "Zamestnanci sú oveľa spokojnejší."

Ľudský budík
Čo si myslíte, ako kedysi vstávali ľudia do práce, keď ešte neexistovali budíky? Desaťročia predtým, ako vznikol budík, ľudia záviseli od ľudského „budiča", ktorý ich zobudil zo spánku. Zaujímavé je, že profesia pretrvala až do sedemdesiatych rokov. Budiči najprv pri práci využívali klopadlá, ktorými búchali na dvere ľudí, ktorí si zaplatili za službu. Čoskoro si však uvedomili, že tento typ budenia je príliš hlučný a ruší v spánku aj ostatných. Preto začali budiči používať špeciálne klopadlo na dlhej tyči, ktorým jemne ťukali na okno spáča. Klopanie bolo dostatočne hlasné, aby platiaceho klienta zobudilo, ale tiché, aby nezobudilo toho, koho nemalo. Budiči stáli pod oknom dovtedy, kým im spici nedal signál, že vstal. Profesia zanikla po rozšírení elektrických hodín.

Rektálny asistent
Odborní lekári dodnes diagnostikujú problémy s prostatou vložením prstov do konečníka, čím zisťujú veľkosť prostaty. Ale ako vyšetriť črevá a celý konečník? Práve preto vznikla profesia rektálneho asistenta, ktorý sa špecializoval na diagnostiku črevných ochorení. Lenže vedci z Imperial College v Londýne, znepokojení nedostatkom rektálnych asistentov, vyvinuli robotické konečníky, ktoré napodobňovali ľudské konečníky, aby sa tejto profesii mohli venovať viacerí odborníci po celej krajine. A odtiaľ už bol iba skok k ďalšiemu pokroku a vývoju kolonoskopických prístrojov, vďaka ktorým sa lekár s hadičkou a kamerou dostane do najvzdialenejších častí čreva. Vynález spôsobil, že jediná licencovaná rektálna asistentka vo Veľkej Británii stratila prácu.

FOTO: Máte iPhone? V takýchto otrasných podmienkach ho vyrábajú

A buď svetlo...
Prvé verejné pouličné osvetlenie sa objavilo v 18. storočí. Ako palivo pre prvé lampy použili rybací olej, pričom robotník ich musel v noci zapáliť a ráno zhasnúť. Neskôr olej nahradil plyn. Plynové lampy robotníci zapaľovali a zhášali pomocou dlhých tyčí. Zároveň zodpovedali za čistenie, údržbu a opravu. Profesia začala vymierať v roku 1870, keď sa objavili prvé elektrické lampy. Kým v USA došlo takmer okamžite k ich výmene, v Spojenom kráľovstve ostali verní plynovým lampám. Kritici elektrického osvetlenia sa sťažovali, že jeho svetlá chodcov oslepujú, sú škaredé a príliš slabé na tmavú noc. Iní argumentovali tým, že elektrina je drahá.

Zberateľka pijavíc
Táto profesia vznikla aj zanikla v 19. storočí. V tom čase totiž bolo púšťanie krvi rozšírenou metódou, ktorou lekári liečili mnohé choroby. Na tento účel slúžili pijavice, ktoré lovili chudobné nevzdelané ženy z rybníkov. Zberateľky ako návnadu používali vlastné nohy alebo nohy starých koní. Najprv však museli pijaviciam dovoliť, aby im asi 20 minút sali krv, lebo sýte pijavice sa dajú jednoduchšie odlepiť z nohy. S pokrokom v medicíne profesia začala vymierať, no dnes sa pijavice opäť s úspechom využívajú pri niektorých diagnózach.

Autor: Radomír
Foto: Youtube


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Anička, čo budeš robiť, keď budeš dospelá? Chudnúť.

 
Virtuálny barHigh Society High Society
  • 5 cl ginu
  • 2 cl campari
  • 2 cl broskyňového likéru
  • 12 cl grapefruitového džúsu (z ružového grapefruitu)
  • grapefruit na ozdobenie