Centrum.sk: Streda, 23.10.2019
meniny má Alojza
   

Zabudnite na identifikáciu tváre, nová technológia vám skontroluje cievy

4.10.2019 | Biznis

Zatiaľ čo väčšina firiem, ktoré sa zaoberajú identifikáciou človeka, sa zameriava na tvár, jeden čínsky startup zaujíma celkom iná časť tela. Jeho predstavitelia tvrdia, že vyvinuli podstatne spoľahlivejší systém, a ten má byť založený na čítaní z dlane. Presnejšie povedané na čítaní z ciev, ktoré dlaňou prechádzajú.

Startup s názvom MELUX vyvinul mimoriadne efektívny identifikačný systém AirWave po niekoľkoročnom výskume a viacerých omyloch. Jeho predstavitelia dnes ale vyhlasujú, že AirWave je miliónkrát presnejší než akákoľvek technológia založená na identifikácii tváre. Na tvári je totiž iba od 80 do 280 bodov, ktoré berie umelá inteligencia pri identifikácii do úvahy. Airwave ale dokáže vyhodnocovať neuveriteľných milión rozlišovacích bodov v cievnom systéme dlane, a to za menej než 0,3 sekundy. Stačí mávnuť dlaňou nad špeciálnym senzorom a človek je identifikovaný.

FOTO: Najzaujímavejšie veci, ktoré vznikli na 3D tlačiarni

Systém sa prakticky nedá podviesť a je možné, že sa bude využívať aj v tých najprísnejšie strážených zariadeniach, kam je vstup ľudí striktne obmedzený.„Hlavné cievy a kapiláry pod kožou sú absolútne unikátne a sofistikovanejšie než cestný systém v moderných veľkomestách," tvrdí jeden zo zakladateľov startupu Xie Qinglu. „Náš systém vie sa zmýli len v jednom z miliardy prípadov a identifikuje v priebehu 0,3 sekundy. Je to úžasné."

Lajky na Instagrame môžu skončiť, kam sa podejú všetky "modelky"?

Číňania, ktorí nechcú platiť hotovosťou, sa dnes spoliehajú na QR kódy, heslá a rozoznávanie tváre, a to najmä pri platbách cez mobil. Podľa MELUX-u to kyberzločinci dokážu ľahko zneužiť, no ich vycibrenú technológiu už obísť nedokážu. Navyše je skenovanie ruky menšou inváziou do súkromia než skenovanie tváre.

VIDEO: Prvý hovoriaci stroj: Kedy vznikol hlas, ktorý nepatrí človeku?

Systém AirWave odhalil startup už v roku 2018 a zatiaľ je nainštalovaný len v niekoľkých vládnych budovách a kaviarňach. Zdá sa však, že sa už čoskoro rozšíri aj do iných krajín, a tak už čoskoro možno budeme aj my platiť cievami.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

"Manželka celú noc neprišla domov, asi má milenca."
"Prosím vás, to hneď nemôžete myslieť na to najhoršie. Možno ju len prešlo auto."

 
Virtuálny barVitanáboj Vitanáboj
  • 6 cl vodky energy
  • 4 cl multivitamínového džúsu
  • physalis