Centrum.sk: Štvrtok, 19.9.2019
meniny má Konštantín
   

Oni dali ľudstvu veľkú zmenu, ale čo dal život autorom prelomových nápadov?

19.5.2019 | Biznis

Ich nápady prežili desiatky rokov, ale ich životné príbehy pozná len málokto. Vynálezcovia vecí, ktoré sú dnes každodennou súčasťou našich životov, prežili životy ako vystrihnuté z filmu, no nie rovnakého žánru. Niektorí si vďaka svojim nápadom mohli vychutnať rozprávkový život, ale nie všetci mali to šťastie.

V roku 1873 mal Američan Frank Woolworth za sebou dva semestre na obchodnej škole a začal pracovať v obchode ako predavač. Stresovala ho komunikácia so zákazníkmi a keď mal byť jeden deň sám zodpovedný za celý obchod, hľadal riešenie ako obmedziť konverzácie so zákazníkmi na minimum. Hanblivý predavač napísal pre každý tovar kartičku s cenou, čo dovtedy nebolo obvyklé. Ukázalo sa, že aj medzi zákazníkmi bolo tiež veľa hanblivých ľudí a v deň Woolworthovej služby sa vďaka cenovkám predalo šesťkrát viac tovaru, než obvykle.

Majiteľ obchodu bol z nápadu mladého predavača nadšený a začal cenovky používať. Krátko na to si Woolworth otvoril vlastný obchod, ktorému sa veľmi darilo a čoskoro dostal ďalší skvelý nápad - vyzdobil svoj obchod vianočnými dekoráciami, aby sa zákazníci dostali do sviatočnej nálady a minuli viac peňazí. Ľuďom sa to zapáčilo a ďalšie obchody to prebrali tiež. V priebehu niekoľkých desaťročí sa stal z Woolwortha veľmi bohatý človek a postavil si v New Yorku najvyšší mrakodrap tej doby - 55-poschodovú budovu the Woolworth Building. Autor cenoviek zomrel v roku 1919 ako 66-ročný na chorobu žlčníka.

FOTO: Kráľovská úroda: Pozrite sa na majstrovské pestovateľské kúsky

Zaujímavé osudy ďalších autorov prevratných myšlienok nájdete v galérii nižšie.

Autor: Tatiana
Zdroj foto: wikipedia.org


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manželský rozhovor po svadobnej noci:
- Drahá moja, ako som zistil minulú noc, nebol som prvý.
- Miláčik môj, ja ako som zistila minulú noc, tak ani posledný.

 
Virtuálny barLa Conga La Conga
  • 4 cl tequily
  • 2 cl ananásového džúsu
  • 2 streky angostúry
  • 10 cl sódy
  • citrón na ozdobenie