Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

VIDEO: Podobný úkaz ste nikdy nevideli: Loď sa uprostred oceánu ocitla v sopečnej pemze

3.9.2019 | Biznis

Párik, ktorý sa na katamarane plavil z Austrálie na Fidži, zažil pred pár dňami niečo neuveriteľné. Ich loď sa dostala do sopečnej pemzy a zábery, ktoré dvojica nakrútila, sú doslova neuveriteľné.


Predpokladá sa, že za rozľahlou plochou sopečnej pemzy stála podmorská erupcia neďaleko tichomorského ostrova Tonga. Vrstva mala hrúbku niekoľko centimetrov a pokryla územie s rozlohou 150 kilometrov štvorcových. Pemza je pórovitá hornina, ktorá vzniká, keď sa žeravá láva dostane do kontaktu s vodou. Uviaznu v nej bubliny plynu, vďaka čomu je ľahká a pláva na hladine.

Najhlasnejší zvuk, aký ľudstvo počulo. Krakatoa vybuchla smrtiacou silou

Existenciu tohto prírodného útvaru ako prvý zdokumentoval práve párik na katamarane, ktorého rýchlosť v sopečnej pemze klesla len na asi dva kilometre za hodinu. „Dostali sme sa na „pevninu", skaly majú veľkosť od sklenenej guľôčky až po basketbalovú loptu," napísali Michael Hoult a Larissa Brillová na svojom Facebooku. „More bolo takmer pokojné a loď veľmi spomalila. Kam sme dovideli, rozprestierala sa táto pemzová pustina."

Najhorší rok má ľudstvo dávno za sebou, buďte radi, že ste ho nezažili

Kormidlo lode sa zaseklo a pár bol odkázaný plaviť sa jedným smerom. Až keď katamaran opustil pemzu, dalo sa kormidlo opraviť a upozornili na pemzu aj ostatných námorníkov. „Bolo to ako plahočenie sa cez pole," podotkol Hoult.Najzaujímavejšou vlastnosťou pemzy nie je jej schopnosť plávať na hladine, ale fakt, že poskytuje dočasný domov miliónom morských živočíchov. Tento „ostrov" sa plaví smerom k Austrálii a experti dúfajú, že sa vďaka nemu revitalizuje Veľký koralový útes.

Dievča, ktoré sa stalo symbolom tragédie: Ako vyzerali jeho posledné hodiny?

Video z plavby katamaranu nájdete pod článkom.

Autor: Noel
Foto: Youtube


Video k téme
Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské