Centrum.sk: Utorok, 19.11.2019
meniny má Alžbeta
   

Vedci, ktorí pomáhali budovať nacistickú vojnovú mašinériu

19.7.2019 | Biznis

Nacistov si zväčša spájame s menami ako Hitler, Himmler, Göring, Göbbels či Speer. Bez vhodného technického vybavenia by však títo ľudia nedokázali začať vojnu. Napriek zverstvám, ktoré majú na svedomí, totiž nenavrhli ani nevyvinuli žiadne vojenské technológie. Priblížiť sa Hitlerovi k získaniu nadvlády nad svetom výdatne pomohli vedci a inžinieri, ktorí zostrojili účinné zbrane, rýchle lietadlá a iné stroje.

Ferdinand Porsche
(Foto: Wiki/Bundesarchiv)
Ferdinand Porsche je zakladateľom spoločnosti, ktorá vyrába športové autá, ale viete, že počas vojny nadšene pracoval pre nacistov? Navrhol Volkswagen Type 1 (Chrobák), ktorým zhmotnil Hitlerovu predstavu o „ľudovom aute". A takmer dostal zákazku na neslávne známy nemecký tank Tiger.

Konšpiračné teórie o nacistoch: Mohli byť skutočne pravdivé?

Jeho dizajn použili pre tank torpédoborec s názvom Elephant. Porsche neskôr navrhol Kübelwagen, vojenskú verziu Type 1 dizajnu, ktorý bol nemeckým ekvivalentom amerického džípu. Počas vojny Nemci vyrobili 55-tisíc kusov týchto áut. Porsche si po vojne odsedel 22 mesiacov vo väzení vo Francúzsku za to, že slúžil nacistom a v roku 1950 už spolu so synom vyrobili prvé športové vozidlo Porsche.

Ernst Heinkel
(Foto: Wiki/Bundesarchiv)
Prvé lietadlo, ktoré Ernst Heinkel skonštruoval havarovalo a zhorelo, no jeho to neodradilo. Skonštruoval prvé prúdové lietadlo na svete He 187, ktoré prvýkrát letelo v roku 1939, len týždeň pred druhou svetovou vojnou. Jeho najznámejším lietadlom bol He 111, dvojmotorový bombardér, ktorý nacisti využívali počas „blitzkriegu".

Hitlerova Katedrála svetla: Ambiciózny projekt nacistov, ktorý sa vydaril

Neskôr sa Heinkel stal kritikom nacistickej vlády, a preto mu v roku 1942 znárodnili továrne. Po skončení vojny ho Spojenci uväznili a postavili pred súd, keďže bol členom nacistickej strany a v továrňach využíval ľudí na otrockú prácu. Neskôr ho oslobodili práve kvôli vojnovému odporu proti Hitlerovi. V roku 1950 založil Heinkel spoločnosť na výrobu kolobežiek, bicyklov a malých áut.

Willy Messerschmitt
(Foto: Public Domain)
Počas prvej svetovej vojny pracoval Willy Messerschmitt v leteckej škole. V dvadsiatych rokoch minulého storočia založil spoločnosť na výrobu lietadiel, neskôr však zbankrotoval. Dariť sa mu začalo až keď sa v roku 1933 dostali k moci nacisti. Pre nemeckú armádu spolu s Robertom Lusserom navrhol prototyp stíhacieho lietadla. Jeho Bf 109 slúžil počas II. svetovej vojny na všetkých frontoch nacistického Nemecka.

Nacistickí vojnoví zločinci, ktorí unikli trestu

Messerschmitt pokračoval v návrhu Bf 110, ktorý sa stal prominentným nočným bojovníkom. Jeho najväčším úspechom bol Me 262, prvé sériovo vyrábané prúdové lietadlo, ktoré sa dostalo do boja. Keď druhá svetová vojna skončila, Američania ho uväznili na dva roky. Po prepustení najprv vyrábal bytové a šijacie stroje, no v roku 1952 opäť začal vyrábať rakety a bojové lietadlá pre Nemecko.

Robert Lusser
(Foto: Wiki/Bundesarchiv)
Robert Lusser bol letecký inžinier a pilot, ktorý spolu s Messerschmittom navrhol lietadlo Bf 109 aj Bd 110. Po skončení ich spolupráce pracoval v leteckej spoločnosti Fieseler, kde navrhol neslávnu bombu V-1. Nemci vypustili tisíce týchto riadených striel proti Británii. Po vojne Lussera naverbovali Spojenci na Operáciu Paperclip. Od roku 1948 spolupracoval s Wernerom von Braunom na americkom vesmírnom programe, no tvrdil, že ísť na Mesiac je nemožné. Myslel si, že žiadna kozmická loď nebude dostatočne spoľahlivá na túto cestu. V roku 1959 sa Lusser vrátil do Nemecka, kde opäť pracoval pre Messerschmitta.

Konrad Zuse
(Foto: Wiki/ComputerGeek)
V tridsiatych rokoch minulého storočia Konrad Zuse pracoval ako inžinier v továrni na lietadlá firmy Henschel, pričom počas víkendov staval počítače v obývacej izbe svojich rodičov. Práve on sa stal autorom prvého programovateľného počítača na svete pod názvom Z1. V roku 1939 ho povolali do vojenskej služby a poskytli mu financie na zostrojenie dokonalejšieho počítača Z2. Zuse neskôr získal zamestnanie vo Výskumnom ústav aerodynamiky Tretej ríše, kde zostrojil niekoľko ďalších počítačov vrátane návrhu počítača Z4. Jeho výrobu však pozastavili, pretože nacisti investovali príliš veľa financií do vojny a verili, že vyhrajú a už žiadne počítače nebudú potrebovať. Výrobu Z4 obnovili až v roku 1949.

Autor: Radomír

Focus Media


Otestujte svoj mechúr!
Otestovalo sa 32572 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Žena hovorí mužovi: "Alkohol zdražel." Muž sa zamyslí a hovorí: "Nedá sa nič robiť,musíme jesť menej."

 
Virtuálny barPoľovnícky Likér Poľovnícky Likér
  • 20 g podzemku galgánu
  • 20 g koreňa archangeliky
  • 10 g škorice
  • 10 g muškátového orieška
  • 1 l 70 % alkoholu
  • 1 l cukrového sirupu