Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Ubúdanie ľadovcov zrýchli, biznismen ich chce ťahať do Arabského zálivu

30.7.2019 | Biznis

Ľadovce sa síce topia závratnou rýchlosťou, to však ziskuchtivým podnikateľom nebráni, aby na nich zarábali. Najnovší plán zahŕňajúci ľadovce vzišiel z hlavy biznismena zo Spojených arabských emirátov (SAE). Ten chce do Arabského zálivu ťahať ľadovce z Antarktídy, aby zabezpečil krajanom prístup k pitnej vode.

Spojené arabské emiráty ležia v suchom podnebnom pásme a z toho vyplýva, že majú obmedzený prístup k vode. Vo veľkom sa spoliehajú na desalinizáciu morskej vody, tento proces je však finančne náročný a škodlivý pre životné prostredie. Abdulla Alshehi preto prišiel s „geniálnou" a nekonvenčnou alternatívou: dotiahnuť pitnú vodu v pevnom skupenstve z Antarktídy.

Konšpirácie o Antarktíde: Tajná základňa nacistov aj skutočná Atlantída

Uplynulých šesť rokov pracoval na pláne, ktorý spočíva v pritiahnutí ľadovca s rozmermi 2000x500 metrov zo vzdialenosti takmer deväťtisíc kilometrov. Plávajúci blok ľadu by poskytol zdroj pitnej vody miliónom ľudí a zrejme by aj pozitívne ovplyvnil v regiónu.

FOTO: Zaujímavosti o Antarktíde, ktoré vám zdvihnú obočie

Znie vám to šialene? Potom by ste mali vedieť, že s podobnou myšlienkou prišli už v roku 1975 francúzski vedci. Chceli tak vyriešiť problém s nedostatkom pitnej vody v Saudskej Arábii. Po dvojročnom plánovaní však od projektu upustili kvôli jeho technologickej náročnosti. Abdulla Alshehi si však je istý, že vďaka modernej technológii uspeje.

Ľadovec chce získať z Heardovho ostrova a spevniť ho oceľovými pásmi, aby sa počas plavby nerozpadol. Predpokladá, že kus ľadu príde o asi 30 percent objemu, kým dorazí do Arabského zálivu. V teplom podnebí sa bude samozrejme rýchlo topiť, Alshehi však myslel aj na to.

FOTO: Prelomová expedícia: Storočné zábery z expedície do Antarktídy berú dych

„S procesom získavania pitnej vody začneme ihneď," uviedol v jednom z rozhovorov. Do cieľa dorazíme v zime a rozobratie ľadovca potrvá asi tri mesiace. Netreba zabúdať ani na to, že bude siahať do hĺbky až 300 metrov, a čím hlbšie, tým nižšia teplota vody."

Ľadovec má obsahovať pitnú vodu pre milióny ľudí až na päť rokov. Údajne má do regiónu priniesť aj viac zrážok a zlepšiť tak stav poľnohospodárstva. Je totiž chladný a mal by mať schopnosť priťahovať oblačnosť.

Skúšobná plavba s menším ľadovcom sa má uskutočniť koncom roka 2019. Ak sa vydarí, začnú prípravy na ostrú akciu. A hoci ide o zaujímavý nápad, sme celkom zvedaví, čo na to povie OSN. Antarktída je totiž majetkom celého ľudstva a jej využívanie na iné než výskumné účely je zakázané.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Video k téme
Focus Media


Čo máte spoločné s Lady Gaga?
Otestovalo sa 18235 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter