Centrum.sk: Piatok, 22.11.2019
meniny má Cecília
   

Turistika k Titanicu? V roku 2020 sa stane realitou, lístok je pomerne drahý

12.7.2019 | Biznis

Blíži sa čas, keď k vraku parníka Titanic klesne ponorka s turistami. Vynárajú sa tak rôzne detaily o ceste, ktorú mnohí považujú za neúctivú voči obetiam jednej z najväčších námorných katastrof v dejinách.

Firma OceanGate privezie majetných turistov vo svojej súkromnej ponorke s názvom Titan do hĺbky vyše štyroch kilometrov. Prečo majetných? Za miesto musel dať pasažier 125-tisíc dolárov, teda sumu, ktorú po započítaní inflácie zaplatili za lístok do prvej triedy cestujúci na Titanicu.

Zaujímavosti o potopení Titanicu, ktoré vás prekvapia

Celá „expedícia" trvá desať dní a jej súčasťou je výcvik, oboznámenie sa s výbavou, rôzne workshopy a samozrejme cesta loďou nad miesto, kde leží vrak. Zostup k nemu bude trvať 90 minút a na palube ponorky sa bude nachádzať kapitán, vedec, historik a traja turisti. Počas jednej expedície klesne ponorka k vraku trikrát.

VIDEO: Našiel sa "čílsky Titanic", jeho potopenie neprežili stovky ľudí

Zakladateľ spoločnosti OceanGate Stockton Rush je bývalým investičným bankárom. Vyštudoval však letecké konštruktérstvo a vždy ho fascinovali hlbokomorské ponory. Aj preto sa po skončení kariéry v bankovníctve rozhodol venovať rozvoju podmorskej turistiky. Tvrdí, že ponorky sú absolútne bezpečné a za 35 rokov komerčných podmorských plavieb nedošlo k žiadnej nehode či úmrtiu.

Zaujímavé je, že väčšinu ponoriek vlastnia štáty. V súkromnom vlastníctve je len čosi vyše 100 týchto dopravných prostriedkov.Od roku 2009, keď Rush založil OceanGate, absolvovali jeho súkromné ponorky už desiatky komerčných plavieb k rôznym miestam dýchajúcim históriou. Vďaka zárobkom mohli investovať do vývoja novej ponorky, ktorej konštrukciu do veľkej miery tvoria karbónové vlákna. Zrodil sa Titan, ktorý je pomerne cenovo dostupný, ľahký a dobre ovládateľný. Mimochodom, kapitán ho ovláda upraveným joystickom, ktorý sa dodáva ku hernej konzole Playstation. Titan je prvou súkromnou ponorkou, ktorá sa ponorila do hĺbky štyroch kilometrov.

FOTO: Potopenie Titanicu: Pozrite si snímky, aké ste ešte nevideli

Ponorku v súčasnosti prepravujú z Bahám, kde sa podrobovala hlbokomorským testom, do mesta Seattle. Tu podstúpi ďalšiu sériu skúšok a ak nimi prejde, v roku 2020 sa prvýkrát potopí k Titanicu s turistami na palube.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, OceanGate


Focus Media


Poznáte hlavné mestá štátov?
Otestovalo sa 56392 ľudí

Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Čo sa opýta blondínka tesne po tom ako porodí dieťa? Je naozaj moje?

 
Virtuálny barAdonis Adonis
  • 2 cl Vermouth Bianco
  • 1 cl Vermouth Rosso
  • 2 cl Sherry Fino
  • 1 strek likéru Orange bitter