Centrum.sk: Sobota, 24.8.2019
meniny má Bartolomej
   

Turistika k Titanicu? V roku 2020 sa stane realitou, lístok je pomerne drahý

12.7.2019 | Biznis

Blíži sa čas, keď k vraku parníka Titanic klesne ponorka s turistami. Vynárajú sa tak rôzne detaily o ceste, ktorú mnohí považujú za neúctivú voči obetiam jednej z najväčších námorných katastrof v dejinách.

Firma OceanGate privezie majetných turistov vo svojej súkromnej ponorke s názvom Titan do hĺbky vyše štyroch kilometrov. Prečo majetných? Za miesto musel dať pasažier 125-tisíc dolárov, teda sumu, ktorú po započítaní inflácie zaplatili za lístok do prvej triedy cestujúci na Titanicu.

Zaujímavosti o potopení Titanicu, ktoré vás prekvapia

Celá „expedícia" trvá desať dní a jej súčasťou je výcvik, oboznámenie sa s výbavou, rôzne workshopy a samozrejme cesta loďou nad miesto, kde leží vrak. Zostup k nemu bude trvať 90 minút a na palube ponorky sa bude nachádzať kapitán, vedec, historik a traja turisti. Počas jednej expedície klesne ponorka k vraku trikrát.

VIDEO: Našiel sa "čílsky Titanic", jeho potopenie neprežili stovky ľudí

Zakladateľ spoločnosti OceanGate Stockton Rush je bývalým investičným bankárom. Vyštudoval však letecké konštruktérstvo a vždy ho fascinovali hlbokomorské ponory. Aj preto sa po skončení kariéry v bankovníctve rozhodol venovať rozvoju podmorskej turistiky. Tvrdí, že ponorky sú absolútne bezpečné a za 35 rokov komerčných podmorských plavieb nedošlo k žiadnej nehode či úmrtiu.

Zaujímavé je, že väčšinu ponoriek vlastnia štáty. V súkromnom vlastníctve je len čosi vyše 100 týchto dopravných prostriedkov.Od roku 2009, keď Rush založil OceanGate, absolvovali jeho súkromné ponorky už desiatky komerčných plavieb k rôznym miestam dýchajúcim históriou. Vďaka zárobkom mohli investovať do vývoja novej ponorky, ktorej konštrukciu do veľkej miery tvoria karbónové vlákna. Zrodil sa Titan, ktorý je pomerne cenovo dostupný, ľahký a dobre ovládateľný. Mimochodom, kapitán ho ovláda upraveným joystickom, ktorý sa dodáva ku hernej konzole Playstation. Titan je prvou súkromnou ponorkou, ktorá sa ponorila do hĺbky štyroch kilometrov.

FOTO: Potopenie Titanicu: Pozrite si snímky, aké ste ešte nevideli

Ponorku v súčasnosti prepravujú z Bahám, kde sa podrobovala hlbokomorským testom, do mesta Seattle. Tu podstúpi ďalšiu sériu skúšok a ak nimi prejde, v roku 2020 sa prvýkrát potopí k Titanicu s turistami na palube.

Autor: Noel
Foto: Public Domain, OceanGate


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Manžel príde domov z týždňovky, ľahne do postele k manželke a počíta nohy trčiace z pod periny:
- 1, 2, 3, 4, 5, 6
Nejako mu to nesedí, tak vstane z postele a ráta ešte raz
- 1, 2, 3, 4... No, veď preto...

 
Virtuálny barStrawberry Daiquiri Strawberry Daiquiri
  • 4cl Bacardi Carta Blanca
  • cukor
  • 2 jahody
  • citrónová šťava
  • jahoda na ozdobu
  • ľad