Centrum.sk: Pondelok, 23.9.2019
meniny má Zdenka
   

Tsutomu Jamaguči: Muž, ktorý prežil Hirošimu i Nagasaki

22.12.2017 | Biznis

Počuli ste už meno Tsutomu Jamaguči? Bol to muž, ktorého ako jediného na svete zasiahli obidve atómové bomby - v Hirošime aj v Nagasaki. Jamaguči bol 6. augusta 1945 práve v Hirošime na služobnej ceste, keď americké lietadlo zhodilo prvú atómovú bombu.

Utrpel menšie zranenia, a preto tam strávil aj nasledujúci deň, aby sa trochu zotavil. Keď sa 9. augusta vrátil domov do Nagasaki, stal sa svedkom ďalšieho atómového výbuchu. Japonská vláda až v marci 2009 oficiálne potvrdila, že skutočne ako jediný bol pri obidvoch atómových útokoch.

FOTO: Testovanie atomoviek: Skúmalo sa aj pôsobenie radiácie na ľudí

Nesmrteľný
Tsutomu pri prvom výbuchu utrpel popáleniny na hornej polovici tela, prekonal dočasnú slepotu a hluchotu. Napriek zraneniam ako typický a oddaný Japonec šiel hneď 9. augusta späť do práce.

Jadrové monštrum, ktoré sa Sovieti báli použiť


Počas rozhovoru so šéfom o tom, čo zažil v Hirošime, zrazu zaznela ohlušujúca rana a nasledovala ničivá explózia. Tsutomu si myslel, že do Nagasaki dorazila tlaková vlna z Hirošimy. V tej chvíli bol iba tri kilometre od miesta výbuchu. Našťastie tento krát neutrpel žiadne zranenia.

Povojnový život

Tsutomu spolu so svojimi najbližšími zázračne prežil aj tento bombový útok. Nasledujúce dni prežil s rodinou v úkryte blízko ruín vlastného domu. Jeho povojnový život bol vcelku pokojný. Zotavil sa z popálenín a neskôr sa vrátil do práce ako prekladateľ.

VIDEO: Podzemná jadrová explózia: Má silu ako zemetrasenie


Potom pracoval ako riaditeľ školy, neskôr sa vrátil k práci projektanta palivových nádrží pre spoločnosť Mitsubishi. Keď v roku 1957 japonská vláda oficiálne priznala ľuďom, ktorí prežili atómový výbuch, status hibakuša, Tsutomu sa vyhýbal komentovaniu politiky jadrového odzbrojovania. Postupom času sa však jeho názory na využívanie jadrových zbraní zmenili a stal sa jednoznačným zástancom odzbrojenia.

Zlý zdravotný stav
Zdravotný stav Tsutomu a jeho rodiny nakoniec následky výbuchov ťažko poznamenali. Manželka a syn zomreli na rakovinu pečene a obličiek, dcéry bojovali so zdravotnými ťažkosťami celý život. Tsutomu prišiel o sluch na ľavom uchu. Na sklonku života trpel na sivý zákal, akútnu leukémiu a ďalšie choroby v dôsledku ožiarení. Jamaguči zomrel vo veku 93 rokov v roku 2010 na karcinóm žalúdka.

Nemiestny vtip BBC
V decembri 2010 stanica BBC predstavila Jamagučiho vo svojom komediálnom programe ako „najväčšieho smoliara na svete". Moderátor programu sa z Tsutomu smial, že najprv na neho spadla bomba a potom sa od neho odrazila. Program v Japonsku vyvolal vlnu kritiky. Jamagučiho dcéra prehlásila, že je zarmútená a pohoršená a vysielanie považuje za hrubú urážku tých, ktorí výbuch prežili. Producent programu následne zareagoval, že je mu nesmierne ľúto a uvedomuje si, že podcenil potenciálnu citlivosť japonských divákov na danú tému.

Autor: Radomír
Foto: Wikimedia/Justin Mccurry


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Ide zajac po lese, a tu počuje z kríkov nejaký krik. Odhrnie halúzky a vidí ako lišiak šklbe perie zo sliepky a volá: - Chcem ťa vidieť nahú!

 
Virtuálny barKamikaze Kamikaze
  • 4 cl vodky
  • 1 cl Triple sec
  • 1 lyžička limetkovej šťavy