Centrum.sk: Streda, 20.11.2019
meniny má Félix
   

Špičkoví podvodníci, ktorí zarobili milióny na ľudskej chamtivosti

18.6.2019 | Biznis

Chuť človeka zbohatnúť je taká silná, že dotyčný niekedy neváha aj riskovať. S investovaním je síce vždy spojené riziko, ale niektoré schémy sú predurčené k tomu, aby na nich zbohatol len jeden človek. A hoci obvykle nakoniec skončí za mrežami, užíva si si roky kráľovského života. Pyramídové hry alebo Ponziho schémy stále lákajú ľudí k rýchlemu zisku. Pozrite sa, kto všetko na nich zarobil a komu ostali oči pre plač.

William Miller

Tento pán sľuboval také zisky, že žiadna svetová ekonomika ich nikdy nedokázala prekonať. Stačilo si k nemu vložiť peniaze a garantoval desaťpercentné zhodnotenie každý týždeň. A ani toto nebolo ľuďom podozrivé. Hovoril, že investícia zarába prostredníctvom informácií, ktorými disponuje. Za chvíľu bol jeho dom obklopený ľuďmi, ktorí mu chceli strkať peniaze do vrecka. Problém bol, keď si chceli svoje výnosy vyberať. Miller zrazu v roku 1899 zdúchol s viac ako miliónom dolárov, čo bol ekvivalent dnešných 25 miliónov eur. Nakoniec dostal desať rokov basy.

„Zelené" projekty, ktoré škodia planéte

Jean-Pierre Van Rossem
Tak tento pán mal skutočne bohatý život. Bol to milionár, priaznivec marxizmu a anarchizmu a kedysi vlastnil tím Formule 1. Pôsobil ako spisovateľ a politik a neodolal ani drogám, bol známy narkoman a nakoniec skončil ako podvodník. Jeho najlepším dielom je sprievodca po erotických salónoch, ale najviac zarobil na spoločnosti Moneytron, v ktorej údajne dokázal pomocou počítača predpovedať vývoj na akciovom trhu. Výnosy však vyplácal z vkladov a prišiel k stovkám miliónov dolárov. Keď sa na neho prišlo, dostal päť rokov a ešte si stihol užívať život superboháča. Zomrel v roku 2018, ale bol to príbeh človeka, ktorý sa len tak nevidí.

Moderný Robin Hood: Bankár bohatým bral a chudobným dával

Dona Branca
Otvorila si zo dňa na deň svoju vlastnú banku v roku 1970 a ponúkala desaťpercentné zhodnotenie vkladov. S takou dividendou by aj mnoho dnešných ľudí chcelo mať u nej peniaze. Aj preto jej pri relatívne triezvom úročení banka vydržala 14 rokov. Keď sa zistilo, že ide o pyramídovú hru, kde sa výnosy vyplácajú z nových vkladov, pokúsila sa ujsť. Polícia ju zatkla na letisku pred odletom do Ria de Janeira. No peniaze už boli fuč a desaťročný trest ľuďom úspory nevrátil.

Život ako z filmu: muž dlhé roky predstieral, že je princ

Ioan Stoica
Rumunský čarodejník a absolútny pyramídový rekordér, ktorý v deväťdesiatych rokoch dokázal sľúbiť aj vyplatiť ročné zisky 800 percent. Avšak iba malému počtu klientov. Keď chudobní Rumuni videli, že ľudia skutočne dostali 800 percent zhodnotenia za rok, prišli s celoživotnými úsporami. Pritom priemerná mzda bola 60 eur mesačne a Soica nazhromaždil majetok päť miliárd dolárov. V roku 1994 firma zbankrotovala s dlhmi za 450-tisíc eur. Stoica bol odsúdený na sedem rokov no odsedel si len osemnásť mesiacov. Doteraz nikto z veriteľov svoje peniaze nevidel.

Autor: Marcos
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Hosť vraví čašníkovi:
- Pán hlavný, prosím vás, nedalo by sa dopiecť to kurča?
- Vám sa zdá nedopečené?
- Čo ja viem, len mi z taniera vyzobáva zemiaky..

 
Virtuálny barDaiquiri Mango Daiquiri Mango
  • 4 cl bieleho rumu
  • 2 cl limetkovej šťavy
  • kúsky manga
  • mango a limetka na ozdobenie