Centrum.sk: Sobota, 21.9.2019
meniny má Matúš
   

Pavián, ktorý pracoval na železnici: Prehadzoval výhybky a nikdy neurobil chybu

8.9.2019 | Biznis

Niektoré zvieratá je možné bez problémov vycvičiť a zamestnať. Dôkazom sú tisíce vodiacich psov či slony, ktoré chobotmi prenášajú ťažký náklad. Jeden pavián menom Jack však robil trochu sofistikovanejšiu prácu. Slúžil ako výhybkár na železnici.

Cestujúci, ktorí smerovali vlakom do juhoafrického mesta Port Elizabeth, mohlo byť koncom 19. storočia svedkami nevídaného javu. Výhybky v železničnej stanici Uitenhage ovládal pavián, a nie náhodou. Bol oficiálnym zamestnancom železničnej spoločnosti.

VIDEO: Jazda vlakom, ktorá vám spôsobí zimomriavky

Jack však nepracoval sám. Jeho pracovný život sa spájal s mužom menom James Edwin Wide, ktorý u železničnej spoločnosti Cape Government Railways pracoval desať rokov ako strážnik. Kamaráti a kolegovia ho prezývali „Skokan", pretože naskakoval na každý pohybujúci sa vlak a vzápätí ho opúšťal. Robil to pre zábavu a nevšedný koníček sa mu jedného dňa vypomstil.

FOTO: Zábery starých vlakov vás vrátia do chlapčenských čias

James si zle načasoval skok a skončil pod vlakom. Kolesá mu rozdrvili nohy a hoci sa kolegom podarilo odtiahnuť ho od koľají, muž prišiel o obe dolné končatiny. Keď sa trochu zotavil, vyrobil si drevené nohy a keď ukázal, že vie obstojne chodiť o barlách a byť naďalej užitočný, firma mu dovolila robiť výhybkára na stanici Uitenhage.Jedného dňa počas návštevy trhoviska uvidel James volský povoz, ktorý viedol pavián čakma (papio ursinus). Schopnosti primáta ho ohromili, a tak ho kúpil a dal mu meno Jack. Plán bol jasný: urobiť z paviána svojho asistenta. Netrvalo dlho a Jack sa skutočne naučil Jamesovi pomáhať. Doma utieral podlahu a vynášal odpad a James ho naučil aj ťahať vozík, takže do práce mohol dochádzať ťahaný paviánom. A keď vlak potreboval v stanici Uitenhage doplniť uhlie, James dal Jackovi kľúče od skladu, aby išiel otvoriť vráta.

Pavián však preukazoval až nezvyčajne vysokú inteligenciu. Keď v tých časoch vlak vchádzal do stanice, rušňovodič niekoľkokrát zapískal na píšťalku a podľa počtu zapískaní výhybkár vedel, ako má nastaviť koľaje. Jack Jamesa sledoval pri práci a onedlho sa naučil podľa pískania presne nastavovať výhybky. James naňho síce dohliadal, ale pavián nerobil chyby a mohol pokojne pracovať sám.

Nehoda na trati? Tieto miesta sú vo vlaku najbezpečnejšie

Keď sa správy o paviánovi-výhybkárovi dostali k vedeniu spoločnosti, nenastal kariére primáta koniec. Práve naopak, firma bola očarená a udelila mu status oficiálneho zamestnanca. Jack dostával 20 centov denne a pol fľaše piva za týždeň. Pracoval odhodlane celých deväť rokov a zomrel na tuberkulózu v roku 1890. Jeho lebka je dodnes vystavená v múzeu Albany v Grahamstowne.

Autor: Noel
Foto: Public Domain


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

Prečo keď vaša žena alebo prieteľka otehotnie, všetky jej priateľky hladia jej brucho a hovoria "gratulujem" - ale žiadna nepohladí vášho vtáka a nepovie "dobrá práca"???

 
Virtuálny barLetec Letec
  • 5 cl rum
  • 1,5 cl citrónová šťava
  • grenadína
  • šampanské