Centrum.sk: Nedeľa, 20.10.2019
meniny má Vendelín
   

Oklamal aj pápeža: Muž kvôli peniazom 12 rokov predstieral ochrnutie

26.4.2019 | Biznis

Muž z Talianska zašiel pri snahe podvodom získať peniaze naozaj ďaleko. Podarilo sa mu totiž presvedčiť prakticky každého, že stratil schopnosť chodiť. Čiastočné ochrnutie fingoval 12 rokov od momentu, kedy narafičil dopravnú nehodu.

Príbeh Roberta Guglielmiho je naozaj neskutočný. O tom, že nemôže chodiť, totiž presvedčil nielen príbuzných, ale aj lekárov a dokonca pápeža. S prefíkaným plánom prišiel v roku 2007 keď si uvedomil, že sa mu už nechce pracovať a radšej bude poberať invalidný dôchodok. Potreboval komplica a našiel ho v človeku, ktorému prenajímal apartmán. Dotyčný nezaplatil niekoľkokrát po sebe nájomné a Roberto mu sľúbil, že ak sa stane jeho komplicom, nájomné mu odpustí.

„Zelené" projekty, ktoré škodia planéte

Mužom sa skutočne podarilo narafičiť dopravnú nehodu, v ktorej hral Roberto chodca zrazeného autom.Roberto sa nezastavil pred ničím. Ochrnutie hral naozaj presvedčivo a pred lekárskymi prehliadkami si do nôh pichal lidokaín, ktorý umŕtvuje svaly. Podstupoval rôzne rehabilitačné cvičenia a pritom bol celkom zdravý. Vyše desať rokov nik netušil, že Roberto v skutočnosti môže chodiť.

Moderný Robin Hood: Bankár bohatým bral a chudobným dával

Muž dokonca zašiel tak ďaleko, že začal vyhľadávať pozornosť. Buď sa nudil, alebo chcel prostredníctvom médií ľudí prinútiť, aby mu poslali peniaze, V roku 2013 napríklad obvinil Demokratickú stranu v rodnej Florencii, že mu neumožní voliť a tým porušuje jeho ústavné práva. O rok neskôr napísal dojímavý list pápežovi, ktorý mu neskôr dokonca zavolal a pozval ho do Vatikánu. Na fotke môžete vidieť, ako hlave katolíckej cirkvi Roberto bozkáva ruku.

Podvod sa napokon podarilo odhaliť začiatkom marca, keď sa Roberto vrátil z dovolenky v Togu. Jeho bývalý ošetrovateľ si všimol, že na „ochrnutom" mužovi nie je všetko v poriadku a upovedomil úrady. Detektívi neskôr spustili vyšetrovanie a ukázalo sa, že Roberto žije dvojaký život. Aj doma síce jazdil na vozíku, no keď opustil Florenciu, v iných mestách normálne chodil.

Potom, ako vo Florencii pristálo lietadlo z Toga, Roberta ihneď zatkli. Po schodoch dokonca zišiel sám a keď mu nasadzovali putá, stál na nohách. Prokurátor ho obvinil z podvodu a tvrdí, že muž sa neprávom obohatil o 137-tisíc eur.

Predstierala tehotenstvo, pôrod i smrť dieťaťa. Sledovala jedinú vec

Po odhalení sa na sociálnych sieťach ozvali ľudia, ktorí Roberta poznali ešte predtým, než „ochrnul". Bývalý zástupca primátora Florencie napríklad tvrdil, že muž sa mu v roku 2000 predstavil ako veliteľ carabinierov a vnuk armádneho generála. Iní ho zasa poznali ako mestského poslanca či právnika. Roberto sa jednoducho vedel hrať na ľudí, ktorými nebol.

Autor: Liam
Foto: FB/Roberto Guglielmi


Focus Media


Tipy na dnes

 
Vtip dňa

- Sestrička, akú teplotu má pacient.
- Normálnu, pán doktor. Izbovú. 18 stupňov.

 
Virtuálny barAbsolut Blue Moon Absolut Blue Moon
  • 4 cl vodky
  • 4 cl Blue curacca
  • 4 cl ananásového džúsu
  • 1 plátok ananásu
  • ľad